Mis bakter on listeeria, mida kahtlustatakse ühes Eesti kalatööstuses levivat ja elavat? Sümptomeid tuleks võtta väga tõsiselt

 (47)
AS M.V.Wool kalatööstus Harkus
AS M.V.Wool kalatööstus HarkusFoto: Sven Arbet

Eesti kalatööstuse M.V.Wooli toodetest augusti alguses leitud listeeriabakter võib olla eluohtlik, sama bakter on põhjustanud kahe eestlase surma. Mis bakteriga täpselt tegu on?

Eestis kaks elu ja Euroopa liidus veel kolm võtnud listeeriabakteri päritolus kahtlustab Veterinaar- ja Toiduamet üht Eesti kalatööstust, M.V.Wooli. Amet leidis nakatanud tooted viimati augusti alguses Maxima XXX kaupluses müügil olnud M.V.Wooli külmsuitsulõhe ja soolaforelli pakkidest. Tooted kutsuti tagasi.

Millega tegu?

Maailma Tervishoiuorganisatsioon kirjutab, et listerioosi tekitab bakter nimega Listeria Monocytogenes ja see on üks kõige ohtlikum toidu kaudu leviv haigus terves maailmas. Kuigi haigus on väga harv, võib see olla siiski surmav.

Erinevalt teistest toidu kaudu levivatest bakteritest võib listeeriabakter paljuneda isegi madalatel temperatuuridel ehk külmkappides. Haiguse võib saada toidust, aga ka inimeselt-inimesele, ka rasedatelt sündimata lapsele.

Seotud lood:

Listerioos avaldub kahes erinevas vormis: invasiivne ja mitteinvasiivne. Mitteinvasiivne listerioosi sümptomiteks on kõhulahtisus, lihasvalud, peavalu ja palavik. Sümptomid avalduvad tavaliselt paari päeva jooksul ja haigus tekib, kui süüa toitu, milles on kõrge doos listeeriabaktereid.

Invasiivne listerioos tekib tavaliselt inimestel, kellel on nõrk immuunsüsteem: vanurid ja lapsed, rasedad ning vähiravi saavad inimesed. Sümptomid on meningiit, palavik, lihasvalud ja veremürgitus. Inkubatsiooniperiood varieerub mõnest päevast kuni kolme kuuni.

Listeeriabakterit on leitud valmistoodetes nagu liha, pasteet, suitsutatud kala, piimatoodetes, kalas, salatites ja puu- ning juurviljades.

Varakult diagnoositud listerioosi saab ravida antibiootikumidega.

Veterinaar- ja toiduamet kahtlustab, et listeeriabakter elab M.V.Wooli kalatööstuses, kelle toodetest leiti baktereid. M.V.Wooli juht Mati Vetevool kinnitas Ekspressile, et nad on leidnud listeeriabakterit leidnud enda toorainest, mis pärineb Norrast ja Soomest.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias