Mis bakter on listeeria, mille leviku tõttu Eesti tootjad oma juurviljasegud tagasi kutsusid? Sümptomite jada ajab hirmu nahka

 (39)
palavik
Annika Haas

Maahärra ja Härmavilja toodete tagasikutsumise valguses vaatame, mis bakter on listeeria ja mis sümptomid esinevad listerioosihaigetel. Tasub teada, et Eestis pole bakterit veel leitud ja mõlemad tootjad kutsusid tooted tagasi ettevaatusabinõuna.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon kirjutab, et listerioosi tekitab bakter nimega Listeria Monocytogenes ja see on üks kõige ohtlikum toidu kaudu leviv haigus terves maailmas. Kuigi haigus on väga harv, võib see olla siiski surmav.

Erinevalt teistest toidu kaudu levivatest bakteritest võib listeeriabakter paljuneda isegi madalatel temperatuuridel ehk külmkappides. Haiguse võib saada toidust, aga ka inimeselt-inimesele, ka rasedatelt sündimata lapsele.

Listerioos avaldub kahes erinevas vormis: invasiivne ja mitteinvasiivne. Mitteinvasiivne listerioosi sümptomiteks on kõhulahtisus, lihasvalud, peavalu ja palavik. Sümptomid avalduvad tavaliselt paari päeva jooksul ja haigus tekib, kui süüa toitu, milles on kõrge doos listeeriabaktereid.

Invasiivne listerioos tekib tavaliselt inimestel, kellel on nõrk immuunsüsteem: vanurid ja lapsed, rasedad ning vähiravi saavad inimesed. Sümptomid on meningiit, palavik, lihasvalud ja veremürgitus. Inkubatsiooniperiood varieerub mõnest päevast kuni kolme kuuni.

Listeeriabakterit on leitud valmistoodetes nagu liha, pasteet, suitsutatud kala, piimatoodetes, kalas, salatites ja puu- ning juurviljades.

Seotud lood:

Varakult diagnoositud listerioosi saab ravida antibiootikumidega.

Viimaste päevade jooksul on nii Maahärra kui ka Härmavilja kutsunud tagasi mitu külmutatud juurviljasegu, kuna tootja Greenyard tehasest leiti listeeriabakter. Mõlemad Eesti ettevõtted kinnitasid, et tegu on ettevaatusabinõuga, listeeriabakterit nende toodetest hetkel leitud pole. Samuti pole teada, et Eestis oleks ühtegi haigusjuhtu esinenud.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias