Mis on sinine valgus ja miks peab silmi selle eest kaitsma?


Mis on sinine valgus ja miks peab silmi selle eest kaitsma?
Foto: Eagle Vision

Valgus, mida inimese silmad iga päev vastu võtavad, on palju keerukam ja mitmekesisem, kui esmapilgul tundub.

Astudes suvel õue päikese kätte, pannes õhtupimeduses toas tule põlema või võttes kätte oma telefoni, et uudiseid lugeda, jõuavad sinu silmadesse mitmesugustes kogustes väga erinevat tüüpi valguskiired. Mis neid aga eristab ja miks peaks üht eriti hoolikalt vältima?

Sinises valguses peitub palju energiat

Kui valgus tundub üldiselt lihtsalt valge, siis tegelikult tekitab sellise tunde kõikide eri värvi valguskiirte koostöö, mis moodustavadki silmale nähtava valguse. Sinna kuuluvad igat tüüpi valgused alates punasest ja kollasest, rohelise, sinise ning violetseni välja. Tegelikult loetaksegi sinise valguse alla nii sinist kui ka violetset. Kui punane ja kollane on suhteliselt kõrge lainepikkuse, kuid madala energiaga valgused, siis sinise valgusega on vastupidi – mida madalam on valguse lainepikkus, seda rohkem peitub selles ka energiat. Sinisest valgusest veelgi madalam on UV-kiirgus ehk ultraviolettvalgus. Ja kõik juba teavad, kuidas see inimesele ning nahale mõjub.

Sinine valgus on kõikjal

Nagu UV-kiirguse puhulgi, on peamine sinise valguse allikas päike, ehk enamik inimese sinise valguse kogusest saadaksegi toauksest välja astudes. Tänapäeval on aga tekkinud väga palju inimese loodud sinise valguse allikaid, mis seda suures koguses eritavad. Enamik töökohti – olgu selleks laohoone või kontoriruum – on valgustatud sinist valgust eritavate luminofoor- või LED-valgustitega. Meil kõigil on taskus telefon, mida liiga tihti sealt võtame, ning paljud veedavad kogu tööpäeva arvuti taga, et seejärel pärast lühikest kojusõitu veidi suurema ekraani taga õhtut veetma hakata. Mõlemad seadmed on aga samuti suured sinise valguse allikad.

Seotud lood:

Ekraanid kiirgavad suurtes kogustes sinist valgust

Kui päikeselt saadud sinise valguse kogus on igati naturaalne, siis kõige suuremad ebaloomuliku sinise valguse eritajad ongi just ekraanid, mida oleme harjunud päevast päeva vaatama. Kuigi erinevate ekraanide sinise valgushulk on päikesega võrreldes minimaalne ning inimeste kehad peaksid miljonite aastate jooksul sellega juba harjunud olema, tuleb silmas pidada, et inimesed ei veeda päevas mitmeid tunde otse päiksesse vaadates. 2017. aastal läbi viidud uuringu järgi veedab aga Põhja-Euroopa elanik oma nutisedmete ees keskmiselt 4,5 tundi päevas.

Päikesevalgus tähendab, et on aeg ärgata

Kuna sinine valgus on kõige suurema energiaga osa nähtavast päikesevalgusest, seostab inimese keha seda ajaga, millal päike paistab. Takistades kehas melatoniini ehk uinumiseks ühe vajalikuima hormooni teket, ütleb sinine valgus seega organismile, et praegu on päev, vaata, et sa magama ei jää. Nii on inimesel väga raske uinuda, kui ta hilisõhtul enne voodisse heitmist pikalt teleri taga istub või nutiseadmes pikalt internetti avastab.

Sinine valgus põhjustab silmas pöördumatuid kahjusid

USA teadlaste hiljuti läbi viidud uuring Toledo Ülikoolis kinnitas sinise valguse otsest seost pimedaks jäämise kiirenemisega. Uuringut läbi viinud töögrupp leidis, et sinine valgus algatas silmas keemilised reaktsioonid, mistõttu tekkisid silmarakkudele mürgised molekulid. Nende kahjulikku mõju suutis täie tervise juures olev keha küll mõnel määral tõrjuda, kuid mida vanem või nõrgema immuunsüsteemiga inimene, seda kaitsetum ta valguse mõjude eest oli. Kui teisi rakke tekib kehas pidevalt juurde, siis nägemiseks vajalikke kolvikesi ja kepikesi pärast nende hävimist enam juurde ei teki. Kõige uskumatuma tulemuse andis uuringu jooksul aga katse, kus sinise valguse mõjusid uuriti ka vähirakkude peal. Needki suutis sinine valgus hävitada.

Kuidas oma silmi sinise valguse eest kaitsta?

Kõige tähtsam on kindlasti jälgida, kui suure osa päevast veedame erinevate ekraanide taga. Oluline on anda oma silmadele mõne aja tagant puhkust. Olukorras, kus töö nõuab arvuti kasutamist või mõne muu ekraani pidevat jälgimist, võivad heaks lahenduseks olla uudsed sinise valguse eest kaitsvad prilliklaasid. Kõigis Eagle Visioni prillipoodides on võimalik valida välja valitud prilliraamidele tunnustatud Tokai Lutina klaasid, mis on välja arendatud just arvuti taga töötavaid inimesi silmas pidades. Lutina prilliklaasid ei lase kahjulikul sinisel valgusel silma jõuda ning kaitsevad nägemist ka UV-kiirguse kahjulike mõjude eest. Leia lähim prillipood, tule läbi ja meie sõbralikud klienditeenindajad aitavad sind õigete prillide valikul. Külastades meid enne 31. oktoobrit, saad Tokai Lutina klaasid 25% soodsamalt.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias