Müüjad segaduses: millisel juhul tuleb korteri müügist saadud rahast riigile 20 protsenti tasuda?

 (33)
Millal liigitub müüdud kinnisvara maksustatavaks tuluks?
Kasutusloata korterite fotolavastus
Foto on illustratiivne.Foto: Tiit Blaat

Neid olukordi, mil ostetud korter tuleb üsna pea edasi müüa, juhtub ikka. Olgu põhjuseks pere suurenemine, uue töökoha leidmine teises piirkonnas või lihtsalt mõni muu konkreetne vajadus kolida. Sel juhul tekib aga küsimus, mis juhul tuleb kinnisvara müügisummalt tulumaksu maksta?

Sel puhul pöördutakse tihti maaklerite poole küsimusega, kas müües korteri, peab seal enne alaselt elama kaks aastat, vastasel juhul peab maksma pärast riigile 20 protsenti, kirjutab Uus Maa Kinnisvarabüroo maakler Kairi Vanem blogis.

Jutt käib tulumaksust, mis on 20 protsenti ning mille tasumise vajaduse kohta liigub mitmeid väärarusaamu.

Tihti arvatakse, et see protsent tuleb alati kogu müügihinna pealt ära maksta juhul, kui pole oma kodus elanud vähemalt kaks aastat. Tegelikult makstakse tulumaksu mitte müügisummalt, vaid selle sama korteri ostu ja müügisumma vahe pealt. Kui kinnisvara müüakse sama hinnaga või odavamalt kui osteti, tulumaksu tasuma ei pea.

Kogu summalt arvestatakse tulumaksu vaid siis, kui korter on saadud näiteks pärimise või kinkimise teel. Sel juhul on soetusmaksumus 0 ning tulumaksu makstakse kogu müügisummalt.

Mis puudutab kahte aastat, siis siin tasub tähele panna, et selle perioodi jooksul saab tulumaksuvabalt müüa ühe elukoha. See, kas seal on kogu see aeg reaalselt elatud, pole oluline.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias