Ole jõulueelseid oste tehes ettevaatlik! Pettused internetis hoogustuvad just aasta lõpus


Naine vaatamas KV-d
Pilt on illustratiivne.Foto: Hendrik Osula

Jõulueelne periood on ostlemise tipphooaeg, mil heade pakkumiste kõrvale ilmuvad internetti taas uue põlvkonna petupoed, et tarbijatel nahk üle kõrvade tõmmata. LHV pank jagab soovitusi, kuidas pettusi vältida.

Kahjuks on igal aastal novembri lõpul ja detsembris täheldada pangakaardipettuste olulist kasvu. Petturite eesmärk on saada pahaaimamatutelt ostjatelt raha kaupa vastu saatmata või hankida endale nende krediitkaardiandmed, mida hiljem kurjasti kasutada.

Lisaks rahalisele kaotusele tähendab see peavalu, kuna raha tagasi saamine võib olla keeruline ning rändama läinud andmetega pangakaart tuleb kinni panna.

Kuidas siis internetis murevabalt ostelda?

Uuri e-poe tausta

Eelistada tuleks tuntud kauplemiskohti. Suured ja populaarsed veebikauplused tegelevad reeglina põhjalikumalt ka pettuste ennetamise ning nendele reageerimisega, mis pakub lisaturvalisust.

Samuti tasub eelistada müügikohti, millega sul või sinu tutvusringkonnas on varasemaid positiivseid ostukogemusi. Ohumärk on, kui otsimootorid veebipoe kohta kohe infot ei anna. Tasub lugeda teiste kasutajate kogemusi kaupmehega.

Infot annab ka veebipoe kvaliteet. Korraliku välimusega veebipood, kus kirjas ka tarbijate õigused, tingimused ja kaupmehe kontaktid, on usaldusväärsemad. Hoiatusena võib võtta aga e-poe arusaamatut või ebaloogilist veebiaadressi või kui selgub, et e-pood on olnud avalik vaid lühikest aega.

Seotud lood:

Ettevaatlik peaks olema sotsiaalmeediast leitud pakkumistega

Viimastel aastatel on hoogustunud just Facebookis, Instagramis või mujal kuvatavad superpakkumised, millele klikkides juhatatakse tarbija kahtlasele veebilehele. Pärast ostu sooritamist võib selline leht kiiresti kaduda ning siis on ka pettuse tõestamine väga keeruline.

Kui on ikkagi soov tundmatu kaupmehe lehel ost sooritada, tasub tähele panna, et eelistades makseviisina Paypali või pangalinki on oht pettuse ohvriks sattuda väiksem, kuna maksevahendajad on juba kaupmeeste tausta mingil määral sinu eest uurinud.

Suhtu umbusklikult liiga headesse pakkumistesse

Talupojatarkus ütleb, reeglina on siis mingi trikk, mis lõpuks valusalt kätte maksab. Üks petuskeemidest on olnud tasuta kauba pakkumine, mil tarbija peab vaid transpordi eest maksma, aadressi kinnitamiseks aga loovutama oma pangakaardi andmed. Kahtluse korral tasub taas taustatööd teha, kas sarnaste pakkumistega on varasemalt kaasnenud pettuseid.

Internetis pangakaardiga oste sooritades arvesta, et korralike kaupmeeste juures kaitsevad sind tarbija õigused, kuid petturite puhul on nendest vähe kasu.

Selleks, et tehingut saaks üldse vaidlustada, peab kaupmees sulle kauba saatmata jätma (selleks on reeglina aega 2 nädalat) või jätma tagastamata raha talle tagasi saadetud ebasobiva kauba eest. Selleks, et pank saaks sind petutehingu korral aidata, peaksid sul olema esitada andmed kaupmehe ja sooritatud ostu kohta.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias