Perearst lükkab ümber 7 levinumat vaktsineerimisega seotud müüti, mis on hakanud rahva seas oma elu elama

 (94)
Perearst Laura Prett ja vaktsineerimine
Vaktsineerimine. Pilt on illustratiivne.Foto: Ilmar Saabas

Gripihooaja eel on paslik mõelda sellele, kuidas end viiruste eest kaitsta ja milline on tõhusaim viis sügisele reipalt vastu minna. Sageli on inimestel vaktsineerimisega seotud hirme ja müüte, mis on hakanud oma elu elama ja mille paikapidavust pole tõestatud, rääkis perearst Anneli Talvik.

Vaktsineerimine on teaduslikult tõestatud tõhusaim ja ka odavaim viis elada tervet täisväärtuslikku elu. Ennast vaktsineerides aitate kaasa haiguste leviku takistamisele ja kaitsete ennast, oma lähedasi ning neidki, kes mingil põhjusel iseennast kaitsta ei saa.

Sinu Arsti kliiniku perearst Anneli Talvik lükkab ümber mõned levinumad vaktsineerimisega seotud müüdid.

Vaktsiin teeb tervise nõrgemaks

Ei vasta tõele ja on ammu ümber lükatud. Tänu vaktsineerimisele on haigestumine paljudesse rasketesse nakkushaigustesse oluliselt vähenenud ja tänu vaktsineerimisele säästetakse aastas maailmas ligikaudu 2,5 miljoni inimese elu.

Vaktsiin koormab lapse immuunsüsteemi liigselt

Samtuti ei ole tõene ja on ümber lükatud. Tuleb arvestada, et juba imiku immuunsüsteem puutub olmelistes olukordades kokku kümnete tuhandete valkudega, mis kõik hakkavad vormima immuunvastust. Vaktsiin sisaldab uusi valke sellega võrreldes väga vähe.

Viirused muutuvad ja seetõttu pole mõtet vaktsineerida

Seotud lood:

Näiteks gripivaktsiini arendatakse ja muudetakse ju igal aastal, seega on müüt selgelt ümber lükatud. Gripivaktsiini tõepoolest pidevalt arendatakse, aga see ei tähenda, et vaktsineerimine poleks vajalik või tõhus.

Tugeva tervisega inimene grippi ega leetritesse ei jää

Kahjuks ei vasta see samuti tõele. Need sajad tuhanded inimesed, kes viimase 3 -4 aasta jooksul on Eestis grippi nakatunud, on enamus enda hinnangul varem täiesti terved ja tugevad inimesed. Ka grippi surnute hulgas on palju neid, kes olid varem terved ja tugevad.

Vaktsiin sisaldab tervisele ohtlikus koguses alumiiniumit

On ümber lükatud. Alumiinium on looduses kõige sagedamini esinev metall ja väikestes kogustes täiesti ohutu. Vaktsiinides kasutatakse alumiiniumi soolasid, mille abil on võimalik vähendada vaktsiini annust ja manustada vaktsiine harvemini. Tervisele see ohtu ei tähenda.

Vaktsiin tekitab autismi

Ei vasta tõele ja on ammu erinevates riikides läbi viidud uuringutega, kuhu on kaasatud miljoneid inimesi, ümber lükatud.

Vaktsiinid on rikastumisallikas meditsiinitööstusele

Vastab tõele ainult osaliselt. Paraku on seda ka piimatooted, maiustused, päikesepatareid ja vitamiinid. Loetelu on lõputu ja kusagil saab keegi ikka müügi arvelt jõukamaks.

Saada meile vihje, foto või video!