Põnev teada! Miks on pisarad soolased?

 (6)
Põnev teada! Miks on pisarad soolased?
pexels

Kellele meist ei oleks suures nutuhoos mõni soolakas pisar suunurka voolanud. Tuletame meelde, miks meie pisarad on soolased.

Millest koosnevad pisarad?

Silmad on evolutsiooni jooksul suurepäraselt kohandunud ennast väliste ärritajate eest võimalikult efektiivselt kaitsma. Keerulised mehhanismid hoiavad meie silmad puhastena isegi siis, kui ümbritsev keskkond seda ei soosi. Inimesed pilgutavad, et silmi niisutada, seda teab tõenäoliselt igaüks. Iga silmapilgutusega kaetakse meie silma pind ühtlaselt piimavedelikuga. Need “igapäevased” pisarad on basaalpisarad ja nad koosnevad veest, lipiididest, limast, antikehadest, naatriumist ja paljudest teistest kasulikest ainetest. Eraldi võib ära mainida tugevaid antioksüdante. Basaalpisarates sisalduvate ainete üheks eesmärgiks on kaitsta silmi kahjulike bakterite ja muude haigustekitajate eest.

Teine pisaratüüp on reflekspisarad, nagu nimigi osundab, on need vastuseks erinevatele välistele stiimulitele. Kui viibid tuulises liivarannas või oled kogemata piprase näpuga silma katsunud, siis nende pisarate eesmärgiks on ärritavad ained silmast välja uhuda. Ärritus võib tuleneda ka mõnest muust limamembraanist, näiteks ninast või suust, kuna kõik on ühendatud sarnase kaitsesüsteemiga.

Kolmandaks tüübiks on psüühilised pisarad, mis tekivad intensiivse emotsionaalse läbielamise tagajärjel. Selleks võib olla õnn, lein, väsimus jne. Huvitaval kombel on selliste pisarate tekkemehhanism teistsugune kui eelpool kirjeldatud liikidel. Seda kontrollib aju limbiline süsteem, mis mõjutab parasümpaatilist närvisüsteemi, see omakorda vabastab vastavaid neurotransmittoreid, mis pisaranäärmed tööle panevad.

Veelgi on erinev ka psüühiliste pisarate koostis, nendes on tunduvalt rohkem hormoone, samuti sisaldavad need pisarad ka tuimestavat ja valuvaigistava toimega neuropeptiidi.

Aga miks on pisarad soolased?

Nagu ülalpool mainitud, sisaldavad pisarad naatriumit ja kaaliumit, kahte meie keha kõige tähtsamat elektrolüüti. Elektrolüüdid on kehas olevad loomulikud soolad, mille abil toimib meie närvisüsteem.

Enda pisarate soolasuse tajumine näitab seda, kui tundlik on inimese maitsemeel. 98 protsenti pisaratest on vesi, vaid ülejäänud kaks protsenti koosneb ülalpool kirjeldatud ainetest. Kuid juba nõnda väike soolasisaldus teeb sinu silma bakterite jaoks äärmiselt ebameeldivaks elukeskkonnaks. Pisarad on kui immuunsussüsteemi käepikendus, just seepärast on pisarad soolaka maitsega.

Inimese organismis on igal hetkel üsna suur kogus soola, üle 200 grammi. Seega on loomulik, et kõik kehavedelikud sisaldavad samuti väikeses koguses erinevaid soolasid.

Allikas: ScienceABC

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias