Populaarsetes Eesti müügiportaalides levib nahaalne kelmus, millega jääd ilma kaubast ja rahast. Kuidas pettus ära tunda?

 (37)
Arvutis
Naine vaatamas KV-dFoto: Hendrik Osula

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) soovitab tähelepanu pöörata välismaa ostjatele, kes võivad petta Eesti müügiportaalides hinnalisi esemeid müüvaid inimesi. Hiljuti saatis petturi ohvriks langenud heauskne müüja oma peegelkaamera Londonisse.

RIA intsidentide käsitlemise osakonna (CERT-EE) juhi Tõnu Tammeri sõnul tuleb sellisid pettuseid aeg-ajalt ette, kuid kahjuks ei anta alati neist teada. Üks hiljutine pettus aset märtsi lõpus. „Esialgu võttis pettur müüjaga ühendust okidoki.ee müügiportaalis ja seda võrdlemisi kehvas eesti keeles. Pettur palus, et vestlus läheks portaalist üle meilivestlusele. Pettur, kes kasutas nime Veronika ning hotmail.com meiliaadressi, läks üle inglise keelele ja lubas müüjale, et makse on tehtud ja ootab PayPal-i heakskiitu. Müüjale saadeti võltsitud PayPal-i maksetõestus ning seda uuelt aadressilt, mis ei ole PayPal-iga seotud,“ ütles Tammer.

Ta lisas, et petturid üritavad tuntud makseviisidega, nagu PayPal, äratada inimeses usaldust. „Kui süveneda nendesse tõestustesse, siis on need pigem keskpärased võltsingud, mis siiski võivad esimese hooga inimese kergesti ära petta. Soovitan iga ostu või müügi korral võtta korraks aega, et süveneda e-kirjadesse ning kahtluse korral tehing pooleli jätta või küsida nõu müügiportaalist endalt või sõbralt,“ ütles Tammer.

Seotud lood:

CERT-EE juhi sõnul hakkavad petturid tooma seinast seina vabandusi, miks ei ole raha veel üle tulnud. „Ka sel korral läks nii. Sel juhul prooviti müüjalt ka veelgi rohkem välja petta. Nimelt ütles kelm, et ta saab kanda kaamera eest 600 eurot ehk 130 eurot rohkem kui oli kokku. Kelm palus, et müüja kannaks talle tagasi üleliigse 130 eurot, mis kohe-kohe peaks tema kontole jõudma. Õnneks nägi müüja pettusest järgmisest etapist läbi, kuid kaamerast jäid ta ilma,“ rääkis Tammer.

Tammeri sõnul on tänuväärt, et inimesed, nagu see müüja, annavad teada nendega juhtunud pettustest. „Nii saame avalikkust hoiatada aktiivsete skeemide eest, mis küberruumis parasjagu levimas on. Tähtis ongi just hoiatamine ja ennetamine, sest kui juba raha makstud või pakk teele pandud, siis on vähetõenäoline, et need tagasi saadakse. Sellele vaatamata tasuks sellistest juhtumitest alati teavitada politseid," ütles ta.

Kuidas vältida petturi küüsi langemist?

- Jälgi teise osapoole keelekasutust ja kasutatavaid e-kirja aadresse.

- Enne kauba saatmist veenduge, et raha on reaalselt jõudnud kas teie pangakontole või näete reaalset saldot oma PayPal-i kontol.

Riigi Infosüsteemi Ameti osakond CERT-EE tuvastab, jälgib ja lahendab Eesti arvutivõrkudes toimuvaid küberintsidente ja teavitab ohtudest. Alates 2015. aasta suvest jälgib CERT-EE Eesti küberruumis toimuvat ööpäev läbi. CERT-EE-d tuleks teavitada kas telefoni 663 0299 või e-kirja teel kirjutades cert@cert.ee.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias