PUUST JA PUNASEKS: Mis on Googligani pahavara ja kuidas seda vältida?

 (23)
Foto on illustreeriv
Foto on illustreerivVida Press

Hiljuti levinud uudis pahavara Googligani uue versiooni levikust näitab, et igapäevaselt nutiturvalisuse eest hoolitsemine muutub järjest olulisemaks. Toome teieni nutiturvalisuse kuldreeglid, mida peaks telefoni kasutades alati järgima.

Riigi infosüsteemi ameti analüütiku Anto Veldre sõnul on kübermaailmas tuntud põhilisi rünnakuviise väga piiratud arv. "Kui tehnoloogia muutub liiga töökindlaks, siis suunatakse ründeteravik tehnoloogiat kasutava inimese, eelkõige tema kontrollimatute impulsside ja halbade harjumuste suunas," ütles ta.

"Maailmas on piraatluse maht vähenenud muuhulgas seetõttu, et täna on see kindel võimalus nakatumiseks. Inimene, kes ei soovi filmi või programmi eest pisukest raha maksta, teeb oma elus usutavasti muidki kompromisse. Näiteks jätab laiskusest viirustõrje installimata või ostmata uue, turvalisema tarkvaraga telefoni. Kui impulsikontroll on nõrk, siis installitaksegi kõike, mis paigaldub ja hiljem äpis klikitakse kõike, mis liigutab," selgitas Veldre.

Veldre sõnul on nutimaailmas küll olemas Google'i pood oma reeglite ja taustakontrolliga, ent samas on ka erinevad nurgatagused Hiina saidid, kust äppe tirides on lihtne saada suvaline viirus. "Poodide vahe on lihtne - kui oma "tundmatud allikad" lubada, siis jätad sa Google'i turvalülitist ilma ning puudub igasugune kontroll selle üle, millise nuhkprogrammi sa oma mobiilile tõmbad," ütles Veldre.

Seotud lood:

Mis on Googligan?

Googligan on pahavara, mis märatseb maailmas ringi juba mitmeid kuid.
“Selle pahavara ülimaks eesmärgiks on panna nutiseadmele peale üks pisike äpp, mis võtab üle sinu identiteedi ning asub sind pealt kuulama ja vaatama. On suur vedamine, kui sa pole veel oma krediitkaarti nutiseadmega ühendanud.

Põhiliselt on Googligani löögi all Androidi vanemad versioonid, 4 ja 5 - need, millele turvauuendusi enam ei saabu. Pärast seda, kui Guugligan on nutiseadmesse elama asunud, saab ta selles teha absoluutselt kõike - sealhulgas sinuna esineda, nuhkida ja uusi äppe installida,” kommenteerib Veldre viiruse käitumist. Praeguse seisuga usutakse, et sel viisil ülevõetud identiteetide kogus läheneb maailmas kahele miljonile.

Algatuse Nutiturvalisus 2017 projektijuht Kristi Kivilo rõhutab, et iga inimene saab oluliselt oma nutiseadmete turvalisust tõsta, kui ta peab kinni viiest lihtsast nutiturvalisuse kuldreeglist. Need on järgmised:

- Kasuta oma nutitelefonil ja tahvelarvutil ekraanilukku. Nutiseadme kasutamiseks peaks olema vajalik parool, muster või õige sõrmejälg

- Mõtle enne, kui ligipääsuinfot või paroole jagad. Arvesta, et nutiseadmele ligipääsu andmine tähendab ühtlasi ligipääsu su e-postile, sotsiaalmeediakontodele ja isikikele sõnumitele.

- Paigalda rakendused ametlikust poest. Rakendus paigalda alati Play poest, App Store’ist või Windows Store’ist ning veendu, et tegemist on selle äpiga, mida otsisid ja soovisid paigaldada.

- Uuenda nutiseadme tarkvara. Kui nutiseade pakub tarkvarauuendust, paigalda see kindlasti.

- Kasuta sisselogimiseks ja digiallkirja andmiseks Mobiil-ID võimalusi.
Mobiil-ID on mugav, töökindel ja turvaline.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias