Rahanduseksperdid jagavad väärt nõu: 5 nippi, kuidas säästa puhkuse ajal raha ja hoida kulutused kontrolli all

 (3)
Raha ja reisimine
Raha ja reisimineFoto: Ilmar Saabas

Kuigi internetis on rohkesti nõuandeid, kuidas leida odavamaid lennureise või hotelle, satuvad paljud inimesed välismaal ikkagi olukordadesse, kus neil tuleb ülearu raha kulutada.

Seda saab vältida, järgides mõningaid lihtsaid eelarvenippe, mida jagavad Londonis asutatud digitaalse alternatiivpanganduse Revolut rahanduseksperdid. Need nõuanded aitavad teil reisi ajal oskuslikult kasutada erinevaid valuutasid, kontrollida täielikult oma raha ja isegi kokku hoida.

1. Maksed erinevates valuutades võivad olla odavamad

Selline nõuanne võib olla eriti kasulik neile, kes sõidavad Aasiasse, pealegi tuleb juba seal kohapeal sageli osta pileteid kohalikele lendudele. Et tõepoolest kulutaksite vähem, peate eelkõige olema kindlad, et ostes teises valuutas, ei tule maksta valuutavahetuse eest – õnneks on juba olemas alternatiivpangandus, mille väljastatud kaardid lasevad tasuda igas valuutas ilma valuutavahetuse maksudeta. Revoluti eksperdid avastasid, et ostes lennupileti Londonist New Yorki, võib ainuüksi sellega, kui valida tasumine Taani kroonides, säästa ligikaudu 15 eurot.

2. Ärge mitte kunagi vahetage raha enne reisi või lennujaamas

See sageli tehtav viga tühjendab juba palju aastaid reisisellide taskuid. Kui otsustate enne reisi raha vahetada kohalikus pangas või valuutavahetuspunktis, siis puutute paljudel juhtudel kokku nii teile ebasoodsa valuutavahetuskursiga kui ka vahetamise eest võetava komisjonitasuga. Üheks kõige suuremaks veaks on valuuta vahetamine lennujaamas nii enne lendu kui ka kohe pärast maandumist: nimelt siin on valuuta vahetuskursid alati kõige ebasoodsamad ning komisjonitasu kõige suurem.

Seotud lood:

Kuid teatud olukordades on reisil sularaha hädavajalik. Mida sellisel juhul teha? Kui olete jõudnud oma sihtkohta, otsige üles pangaautomaat ja võtke oma pangakaardiga sularaha. Püüdke korraga välja võtta nii palju sularaha, et sellest jätkuks terveks reisiks, sest kui teete seda mitu korda, siis peate iga kord maksma ka kaardi välismaal kasutamise eest. Ideaalseim variant on kasutada sellist pangakaarti, mis lubab sularaha välismaal välja võtta tasuta.

3. Makske alati ka kohalikus valuutas

See on üheks kõige tähtsamaks asjaks, mida peavad teadma kõik reisijad. Kui te reisite väljapoole eurotsooni, valige alati variant, et raha võetaks teie pangakaardilt maha kohalikus valuutas – sama reegel kehtib ka nii tasudes kaardiga kui ka sularaha väljavõtmisel pangaautomaadist. Kui valite, et raha arvestataks maha teie kaardi valuutas (näiteks eurodes), siis konverteerib välisriigi pank maksmise ajal eurod kohalikku valuutasse ja rakendab oma kurssi ja vahetustasu. Seega näete hiljem, et teie kaardilt on kindlasti maha läinud hoopis rohkem raha, kui te arvasite!

4. Püüdke mitte ületada eelarvet

Puhkuse ajal ei tahaks endale midagi keelata, nii et teinekord võib ebameeldivalt üllatuda, kui raha on kulunud arvatust rohkem. Selle vältimiseks tuleks koostada vähemalt ligikaudne eelarve. Kui teile ei meeldi koguda tšekke ja arvestada kulutusi, siis kasutage nutikaid tehnoloogiaid – on olemas mitu mobiilset programmi, mis aitavad jälgida kulutusi reaalajas ja omada ülevaadet, kui palju raha on kuni puhkuse lõpuni alles.

5. Ei mingeid võlgu!

See situatsioon on eriti hästi tuttav kõikidele, kes reisivad koos sõpradega – üks teist maksab reisi ajal lõunasöögi eest, teine ostab piletid muuseumisse, kolmas jäätist … Ent kui tuleb kokku arvestada ja omavahel ära jagada kõik puhkuse kulutused, siis selgub, et osa tšekke on kadunud, keegi maksis sularahas, teised jälle pangakaardiga. Tasaarveldamine on tüütu ning seepärast juhtubki teinekord, et keegi maksab oma puhkuse eest liiga palju. Et saaksite vältida taolisi situatsioone ega peaks raiskama aega kulutuste arvestamisele, püüdke kõik kulud ära jagada kohe. Kõige mugavam on seda teha nutikate programmide abil. Revoluti abil saate mõne nupuvajutusega küsida tagasi võla oma sõpradelt või tagastada neile oma võla.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias