Spetsialist õpetab: mitu seadet võib ühte pikendusjuhtmesse ühendada ja kuidas saada aru, et see on ülekoormatud?

 (121)
Juhtmed
JuhtmedFoto: Tanel Meos

Meil kõigil on kodus pikendusjuhtmed, kuid nende kasutamine võib teatud puhkudel olla lausa tuleohtlik. Allpool on põhjalik õpetus, kuidas kasutada pikendust nii, et ei tekiks tulekahju.

Selleks, et pikendusjuhtmetest ja tuleohutusest natuke aimu saada, küsis Kasulik nõu päästeametilt. Küsimustele vastas päästeameti ennetustöö osakonna nõunik Piret Seire.

Kui palju seadmeid võib ühte pikendusjuhtmesse ühendada?

Pikendusjuhtme valikul alusta sellest, et mõtle läbi, milleks seda vaja läheb. Arvestada tuleb lisaks sobilikule pikkusele ka maksimumvõimsusega. Seejärel vaata pakendil toodud nõuandeid, kas antud pikendusjuhe on sobilik vajaduste katmiseks. Üldjuhul müüakse ja majapidamistes kasutatakse pikendusjuhtmeid ristlõikega 1,5 mm2, mida võib koormata maksimaalse võimsusega 3 kW. Selle piiresse jäävad majapidamises üldjuhul kasutuses olevad seadmed, nt: külmik 1,5 kW + televiisor 0,6kW + arvuti ca 0,4 kW = 2,5 kW.

Lihtne rusikareegel on, et pikendusjuhtmete üle koormamise vältimiseks võtke kõigi seadmete juhtmed punti, mida soovite ühte ühendada, ning võrrelge tekkinud juhtmete kogumi ja pikendusjuhtme enda jämedust. Kui juba silmaga on näha, et juurde liidetavate juhtmete jämedus on oluliselt suurem pikendusjuhtmest, on selge, et kõiki neid seadmeid ei tohi ühte ühendada (nt: kindlasti ei tohiks ühte pikendusjuhtmesse ühendada veekeetja, mikrolaine ahju ja kohvimasina juhtmeid). Eemaldage pundist juhtmeid seni, kuni tulemused on võrdsed.

Seotud lood:

Miks ei ole hea idee pikendusjuhtmeid jätkata, st. pikendusjuhtme otsa panna veel üks pikendusjuhe?

Lisaks sellele, et kogu võimsus tõuseb kriitilise piirini, mis võib tuua kaasa ülekoormuse, on pikendusjuhtmete jada igati ohtlik ka seetõttu, et selle otsa võib kergelt komistada. Eriti ohtlik on pikendusjuhtmeid kasutada väikelastega ja eakamate pereliikmetega peredes, kuna mõlemal grupil on liikumine ja tasakaal ebakindlad. Kujutage ette, et veekeetja on pikendusjuhtme abil toodud mugavalt laua juurde, samas komistab väikelaps või eakas ning tõmbab seetõttu kuuma vee endale peale.

Kuidas saada aru, et pikendusjuhte on üle koormatud?

Pikendusjuhtme üle koormamisest on võimalik aru saada, kui seda elektriseadme kasutamise ajal käega katsuda. Ülekoormuse tekkides esiti karbik kuumeneb, seejärel võib tekkida sulamine, mis võib lõppeda põlenguga. Avastades, et pikendusjuhe on soojenenud, tuleks tarbimine selle juhtme kaudu lõpetada.

Mida jälgida pikendusjuhtme ostmisel?

Pikendusjuhtme ostmisel võiks arvestada:

1. Mis on seadme ja/või seadmete kogu võimsus, mida soovitakse pikendusjuhtmesse ühendada;

2. Vali sobiv pistiku pesade arv ühendatavate seadmete arvust lähtuvalt. Pea meeles, et ühendatavate seadmete koguvõimsus ei tohi ületada pikendusjuhtme kasutustingimusi.

3. Vali sobiva pikkusega pikendusjuhe;

4. Vali pikendusjuhe, millel on tootja poolt kaasa pandud ohutusjuhis. Enne kasutamist tuleb juhis läbi lugeda ning kasutamise aluseks võtta.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias