SUUR ÜLEVAADE: Millised magusad joogid uuest aastast kallinevad ja kui palju?

 (128)
Karastusjoogid
Foto: Priit Simson

Uue aasta algusest hakkab riik koguma makse magustatud jookide pealt. Tänaseks valminud seaduseelnõust saab teada, millised tooted täpselt maksu alla liigituvad.

Maksustama hakatakse magustatud jooke, mille suhkrusisaldus on võrdne või suurem kui 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta. Kuna üldiselt ei eristata tootepakendil toitumisalase teabena lisatud ja lisamata suhkrut, ei saa maksustamine sõltuda suhkru päritolust, selgitatakse seaduseelnõu seletuskirjas.

Seetõttu maksustatakse magustatud jook selles sisalduva kogu suhkrusisalduse järgi, mitte sinna lisatud suhkru alusel.

Maksustamisele ei kuulu joogid, mille suhkrusisaldus on väiksem kui 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta.

Teiseks maksustatakse jooki, mis on magustatud magusainega. Magusained maksustatakse seetõttu, et tootjad ei hakkaks suhkrut magusainega asendama.

Magusaine puhul ei maksustata selle kontsentratsiooni joogis, vaid selle lisamist joogile, seega kuulub maksustamisele iga magusainet sisaldav jook, olenemata magusaine kogusest. Lisaks maksustatakse ka magustatud joogid, mis sisaldavad nii suhkrut kui ka magusainet.

Magustatud joogile, mille suhkrusisaldus on vähemalt 5 grammi, kuid alla 8 grammi 100 milliliitri joogi kohta, kohaldatakse maksumäära 0,10 eurot ühe liitri joogi kohta.

Maksu saavad kõik vedelal kujul joogid, mis ei sisalda alkoholi ning millesse on lisatud suhkruid, välja arvatud piimatooted, kuid väikeste eranditega. Näiteks hakatakse maksustama sojapiima suhkru ja marjadega või kakaoga, kaerapiima suhkruga ja marjadega või kakaoga, mandlipiima suhkruga, marjade või kakaoga, lisatud suhkruga keefirijooke, suhkruga kakaopiima, aga ka jääkohvi.

Seotud lood:

Kui palju maksustatakse?

Magustatud joogile, mille suhkrusisaldus on vähemalt 8 grammi 100 milliliitri joogi kohta, kohaldatakse maksumäära 0,30 eurot ühe liitri joogi kohta.

Magustatud joogile, mis ei sisalda suhkrut, kuid sisaldab magusainet, kohaldatakse olenemata magusaine kogusest maksumäära 0,10 eurot ühe liitri joogi kohta.

Kui magustatud jook sisaldab nii magusainet kui ka suhkrut ja suhkrusisaldus on alla 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta, maksustatakse jook maksumääraga 0,10 eurot ühe liitri kohta.

Kui magustatud jook sisaldab nii magusainet kui ka suhkrut ja suhkrusisaldus on vähemalt 5 grammi 100 milliliitri joogi kohta, maksustatakse jook suhkrusisalduse järgi ehk 0,10 eurot ühe liitri kohta.

Mõned näited, kuidas magustatud jookide maks magusaid jooke mõjutab

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias