Kui sa soovid raha koguda, kuid ei ole valmis võtma riske, siis kõige levinum ja lihtsam variant on hoida raha pangahoiusel. Hoiusele paigutatud raha ei teeni küll kõrgeid intresse, kuid intress on siiski kõrgem kui tavalisel arvelduskontol raha hoides. Lisaks on hoiuse eeliseks see, et seal olevat raha ei saa nii kergelt emotsiooniostude peale ära kulutada, kuna hoius ei ole seotud su pangakaardiga.
Hoiused jagunevad enamasti kaheks: tähtajalised- ja kogumishoiused. Tähtajalise hoiuse puhul antakse kokkulepitud summa kokkulepitud ajaks panka hoiule ning see summa teenib selle aja jooksul kindlat intressi. Enamasti on nii, et lepingu ennetähtaegsel katkestamisel hoiustatud summa säilib, kuid kaotad kogunenud intressid.
Kogumishoius sobib hästi siis, kui sul ei ole kohe suurt summat hoiustada, kuid sa soovid iga kuu raha kõrvale panna. Kogumishoiusele saab raha kanda kogu hoiutähtaja jooksul ning seda on lihtne teha kas püsikorraldusega või lihtsalt ülekandega.
Tasub teada, et pankades olevad hoiused on 100% tagatud. See tähendab, et panga pankroti või tegevusloa tühistamise korral garanteerib riik hoiuse hüvitamise 100%, kuid mitte rohkem kui 100 000 euro ulatuses hoiustaja kohta ühes pangas. Veel tasub teada, et alates selle aasta algusest on pangahoiuselt teenitud tulu maksustatud tulumaksuga. Pank peab tulumaksu kinni ja see kantakse Maksu- ja Tolliametile. Kliendi tuludeklaratsioonil kajastub kinnipeetud tulumaks automaatselt.
Kõrgem tulu eeldab suuremat riskivalmidust
Lisaks pankadele pakuvad raha hoiustamist erinevad hoiu-laenuühistud. Nagu nimigi viitab, on nende põhitegevuseks pakkuda oma liikmetele hoiustamise ja laenamise võimalust. Kui kommertspankade intressimäärad hoiustele jäävad vahemiku 0,01-1,8%, siis hoiu-laenuühistud pakuvad oma liikmetele hoiuseintressiks 3-6%. Kuna kõrgem tulu eeldab ka suuremat riskivalmidust, siis tasub teada, et hoiu-laenuühistute hoiused ei ole seadusega kaitstud. See tähendab, et riik ei garanteeri hoiu-laenuühistu maksejõuetuse korral säästude säilimist 100 000 euro ulatuses hoiustaja kohta nagu seda tehakse Eestis tegevusloa alusel tegutsevates krediidiasutustes.