Tähtsam näitaja kui intress! Mis asi on krediidi kulukuse määr ja kuidas endale selle abil soodsaim laen leida?


Raha
RahaFoto: Anni Õnneleid

Finantsinspektsiooni andmetel on Eestis kokku sõlmitud pea 500 000 tarbimislaenu lepingut, mis tähendab et pea igal teisel Eesti inimesel on võetud väikelaen. Kuidas ja mida pidada laenu võttes silmas ning mis kindlustab selle, et oled valinud soodsaima laenu?

„Väikelaenu on võimalik võtta igasuguse intressiga – madalaim intressi määr täna jääb kaheksa protsendi juurde ja kõrgemad on 40 protsendi tuuris,“ selgitas Raha24 juhatuse liige Urmo Kokmann.

Ta lisas, et laenu puhul on aga intressist märksa olulisem näitaja krediidi kulukuse määr, mille abil võrrelda laenu kallidust või odavust. „Krediidi kulukuse määr on tähtsam kui intress, sest intress on ainult üks laenu kuludest ega iseloomusta laenu täpset kogukulu. Mida väiksem on krediidi kulukuse määra protsent, seda odavam on ka laen,“ märkis Kokmann.

Krediidi kulukuse määra arvutatakse Euroopa Liidus kokkulepitud ja Eestis rahandusministri määrusega kehtestatud valemi alusel. Krediidi kulukuse määra arvutamisel arvestatakse intressi, lepingu, laenu- ja kontohalduse tasu ning muude kuludega, mida tarbija on kohustatud seoses tarbimislaenuga maksma. Kulukuse määra sisse ei arvestata viiviseid ja muid lisatasusid, mis võivad kaasneda maksetega viivitamisel.

„Sellepärast ongi väikelaenu puhul oluline võtta arvesse pigem krediidi kulukuse määra, mis näitab kõiki, ka varjatud laenu kulusid ning tänu millele ei saa laenu peita esmapilgul soodsate tingimustega taha,“ sõnas Kokmann.

Ta tõi näite, et laen, mille intress on 10 protsenti ja krediidi kulukuse määr 50 protsenti on märksa kallim, kui laen, mille intress on 25 protsenti ja krediidi kulukuse määr 30 protsenti

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias