Tarbijakaitse hoiatab: vali ostetavat kaupa hoolikalt, sest tavapoes 14-päevane taganemisõigus ei kehti

 (8)
6JM28AUG06Q4.jpg
Koolikaubad. Pilt on illustratiivne.Foto: JOOSEP MARTINSON

Koolieelses ostsusaginas tuleks kindlasti poes kaupa hoolega valida, sest tavapoodi seda tagastada ei ole võimalik. Selline taganemisõigus kehtib ainult sidevahendi teel tellitud kauba puhul, näiteks e-poest ostes, hoiatab Tarbijakaitseamet.

Seaduse järgi ei ole tavakauplustel kohustust võimaldada defektita toodete tagastamist või ümbervahetamist. Kuigi tarbijal ei ole õigust vahetamist või tagastamist nõuda, võivad kauplused seda võimaldada vabatahtlikult hea tavana, mis on üldiselt suuremates rahvusvahelistes kettides levinud.

Sellise võimaluse kasutamise kohta tasub tarbijatel küsida enne ostuotsuse tegemist, et mitte hiljem pettuda. Kui aga seda ei võimaldata, tuleb sellega leppida. Seega tasub meelde jätta, et 14-päevane taganemisõigus kehtib vaid sellistele toodetele, mis on ostetud e-poest, tellitud kataloogist või ostetud müügiesitluse käigus väljaspool äriruume.

Oleneb kasutamisest

Tähelepanu tuleks pöörata ka toodete õigele kasutamisele, sest tarbija väärkasutusest tekkinud viga ei ole tootmisdefekt ning selle osas pretensiooni esitada ei saa. Kaupleja peab tehniliselt keerukale tootele kaasa andma eestikeelse kasutusjuhendi.

Kasutusjuhendi võib ta saata ka tarbijaga kokkuleppel näiteks e-postiga. Juhised on olulised ka rõivaste ja jalatsite puhul, mille küljes olev märgistus peab andma teada, kuidas toodet õigesti hooldada.

Seotud lood:

Sotsiaalmeedias seadus ei kaitse

Sotsiaalmeediast kaupa ostes tuleks teada, et sellisel juhul on tegemist eraisikute vahelise kauplemisega. Sellisel juhul pole tegemist ühe osapoole kutsetegevusega ja tarbijat kaitsvad regulatsioonid siis ei laiene.

Need on näiteks 2-aastane pretensiooni esitamise või 14-päevane taganemisõigus ning sellisel juhul saad vaidluse korral pöörduda üksnes kohtusse. Kindlasti tasub enne tehingu sõlmimist sotsiaalmeedias välja selgitada, kes on müüja ja milline on tema taust.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias