Teeme selgeks, miks pooltoore burgeripihvi söömine on kordades ohtlikum kui sama küpsusega veisesteigi tarbimine

 (30)
Close-up home made beef burger on wooden table
Foto on illustratiivne.Foto: Martin Haljaste, Adobe Stock, weyo - stock.adobe.com

Pooltoorelt küpsetatud lihapihvi ei tohiks kunagi süüa, sest sellega kaasneb suur oht saada toidumürgitus.

Liha küpsetamisel on oluline, et see saavutaks ka pooltooreks jätmisel teatud sisemise temperatuuri, kirjutab Reader’s Digest. Toores liha on mahlasem, mistõttu paljud ei suuda näiteks korraliku käsitööburgeri tellimisel panna vastu kiusatusele valida pihvi küpsusastmeks „rare“ või „medium rare“.

Steigi või muu ühes tükis veiseliha puhul on võimalik küpsetada see pooltoorelt, et see ei oleks tervisele ohtlik. Tervisele ohtlikud bakterid, mis võivad tuua kaasa toidumürgituse asuvad liha pinnal. Vahe hakkliha ja terve lihatüki puhul on see, et hakklihas on lihakiud purustatud ja pole enam selget liha välimist ja sisemist pinda.

Küpsetamise käigus hävivad liha pinnal olevad ohtlikud bakterid, selleks, et oht tervisele kõrvaldada, tuleks liha küpsetada selliselt, et selle kõige sisemine osa jõuab 71-72 kraadi juurde. Kui jätta liha pooltooreks jäävad osad ohtlikud bakterid liha sees ellu.

Ühes tükis oleva lihatüki puhul aga liha sisemises osas baktereid ei ole, sest need on ainult liha pinnal, seetõttu võib selle jätta ka seest rohkem tooreks. Terve lihatüki puhul piisab ainult kergest pruunistamisest kõrgel temperatuuri, et liha pinnal olevad bakterid hävitada. Sellise liha puhul on vaja saavutada liha küpsetamisel sisemiseks temperatuuriks ainult 62-63 kraadi.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias