Telekapilt pidevalt hakib? Loe, miks võib selles süüdi olla soe ja selge ilm

 (39)
Telekapilt pidevalt hakib? Loe, miks võib selles süüdi olla soe ja selge ilm
Antennid. Foto: Raivo Tasso

Viimase aja sooja ning selge ilmaga on Saaremaal, Lääne-Eestis ja mõnes muus Eesti paigas antenniga telerivaatamist häirinud ülilevi. Nähtus segab tavapärast raadiolainete levi ning seetõttu võib olla häiritud kohalike telekanalite signaali vastuvõtt ja telepilt. Digiteenuste ettevõte Levira kirjeldab nähtust lähemalt.

Ülilevi on raadiolainete tavapärast levi segav nähtus, mille tekitavad anomaaliad atmosfääris. Ioniseerumise käigus hakkavad atmosfääri kõrged kihid raadiolaineid maale tagasi peegeldama. Sellise “peegeldava kanali” kaudu võib tele- või raadiosignaal läbida sadu kilomeetreid. Kui välisriikide telesaatjad töötavad mõne Eesti omaga samal sagedusel, võib see hakata tõsiselt segama kohalike telekanalite vastuvõttu, teatas Levira.

Häire võib väljenduda näiteks telepildi kadumises, hakkimises, hangumises või muudes taolistes probleemides. Kui digiboks näitab endiselt tugevat signaali, aga kvaliteet kukub ootamatult madalale, siis viitab see suure tõenäosusega ülilevile. Ülilevi häirib igasugust raadiolevi, kuid digi-tv puhul on häired nähtavamad.

Ülilevi puhul pole tegemist Eestile ainuomase nähtusega ning seda esineb ka mujal maailmas. Piirkondlikku ülilevi intensiivsust saab näha spetsiaalse kaardirakenduse kaudu aadressil http://dxinfocentre.com/tropo_eeu.html. Viimane suurem ja lisaks Eestile ka Lätis ja Soomes telepilti häirinud ülilevi esines 2017. aasta septembris.

Head lahendust ülilevi vältimiseks ei ole, aga olukorda võib leevendada Eesti lähimale digilevi saatjale suunatud suure suunatundlikkusega ja optimaalse võimekusega antenn. Kui probleem on tõsine, võib katsetada antenni suuna muutmist ning madalamale toomist, et vähendada välismaiste signaalide mõju.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias