Terviseamet hoiatab: mida teha, kui laps on söönud mürgiseid marju või taimi? Üle 5 marja söömine võib olla ohtlik


Näsiniin
NäsiniinFoto: Ilmar Saabas

Lapsevanemad peaksid tähelepanu pöörama, et nii koduaias või metsas viibides sööks laps vaid neid marju ja taimi, mille ohutuses ollakse täiesti kindlad, hoiatab Tervisekaitse.

Kui laps on ära söönud näiteks näsiniini, kuslapuu, leedri, piibelehe või paakspuu marju, tuleks helistada Terviseameti mürgistusteabekeskusesse ja last järgnevate tundide ajal jälgida. Terviseameti sõnul on mürgiste marjade söömisest kuu jooksul teatatud paarikümnel korral.

Mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul on viimase kuu aja jooksul mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 saanud ligi paarkümmend telefonikõnet lapsevanematelt, kelle enamasti kuni kolmeaastane laps sõi vanematega metsas liikudes või mänguväljakul mängides mürgiseid marju.

Infoliinile helistati nõu küsimiseks nii näsiniine, kuslapuu, leedri, ussilaka, piibelehe kui paakspuu marjade söömise tõttu.

"Kuigi reeglina pole kuni viie marja söömine lapsele ohtlik, tasub kahtlaste loodusandide söömist alati ja täielikult vältida," ütles Mare Oder, kelle sõnul tasub ka vaid paari kahtlase marja söömise puhul mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 helistada ning lapse edasist käitumist ja enesetunnet terasemalt jälgida, sest alati ei ole adekvaatselt võimalik määrata toiduks tarbitud loodusandide tegelikku kogust.

Seotud lood:

Ettevaatuskohti on veel

Samuti võivad isegi paljud ohutuna tuntud taimed valesti tarvitatuna osutuda mürgisteks - näiteks muidu söödava rabarberi puhul on esinenud laste surmajuhtumeid rabarberi lehtede suures koguses söömisest, sest taimes sisalduv oksaalhape tekitab organismis normaalse ainevahetuse häireid. Samal põhjusel võivad tervist ohustada ka väga suures koguses hapuoblikate ja jänesekapsa söömine.

Tõsisemate mürgistuste allikaks võivad muutuda ka kauni välimuse pärast koduaias kasvatatavad taimed nagu kuldvihm, sõrmkübarad ja käokingad, mille pilkupüüdvaid õisikuid kipuvad lapsed imema. Eriti ohtlikud on sellised taimed just seemnete valmimise ajal - mõnel juhul võib juba 2-3 seemet tekitada tõsiseid mürgistuse sümptomeid nagu iiveldus, suurenenud süljevool, südamepekslemine, unisus, peavalu ja teadvusehäired. Seemnete mürgisuse poolest on eriti ohtlikud näiteks oleander ja riitsinus.

2008. aastal loodud mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 saab helistada ööpäevaringselt mistahes ägeda mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Infoliinil töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega õed ja arstid, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Mürgistusinfoliinile helistamine on mõistlik isegi juhul, kui peale mürgise aine neelamist esialgu midagi ei juhtu või mürgi sattumine organismi pole kindel.

Esmaabi ägedate mürgistuste korral:

  • Kui laps on midagi mürgist söönud, tuleb kohe loputada tema suu
  • Anda väikeste lonksude kaupa juua vett
  • Hoiduge lapse oksendama ajamisest!
  • Tehke kindlaks taime, marja, seene täpne nimetus ja hinnake selle võimalik allaneelatud kogus
  • Helistage mürgistusinfoliinile 16662 ja uurige, kas tegemist on mürgise taime/seene/marjaga ning kas manustatud kogus võib olla tervisele ohtlik
  • Varuge koju aktiivsütt, mis võib paljude mürgituste korral olla elupäästvaks vahendiks.
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias