Tervisekoolitaja soovitab: millist jooki tarbida kuuma ilmaga sportides? Kuidas valida spordijookide seast see õige?

 (4)
SEB Maijooks 2016
SEB Maijooks 2016Foto: Madis Veltman

Kuumalaine ajal sporti tehes tuleb olla tavapärasest tähelepanelikum ja kuulata oma keha. Tervisekoolitaja Mirko Miilits selgitab, millele tuleks tähelepanu pöörata just kuuma ilmaga treenides.

Suvel tuleb trennile eelnevalt, selle ajal ja järgnevalt teadlikult vett tarbida ning intensiivsele treenijale tuleb kasuks ka spordijook. Näiteks madalama treenituse korral on parem piirduda õhtuse või varahommikuse kerge võimlemise või jalutamisega, et mitte keha liigselt koormata.

Kuuma ilmaga on tavapärasest vajalikum spordijookide tarbimine, sest higistame paratamatult rohkem ja isotoonilised joogid aitavad läbi higistamise kaotatud ioone (peamiselt naatrium ja kaalium) taastada. See hoiab organismi konditsioonis, mis parandab sooritusvõimet, sportimise efektiivsust ning kiirendab taastumisprotsessi peale treeningut.

Valitud spordijook peab kindlasti sisaldama süsivesikuid, kuna kehalise pingutusega kulutab organism energiat ning seega on vajalik, et organism juba lihastöö ajal lisaenergiat saaks. Spordijoogi kogus ja kontsentratsioon tuleb valida vastavalt treeningu intensiivsusele. „Spordis kehtib reegel: mida suurem on intensiivsus, seda suurem on ka energia ja süsivesikute kadu,“ selgitab Miilits. Uuringud on näidanud, et kõige kiiremini liigub maost edasi ja imendub spordijook, mille süsivesikute sisaldus on 3–8 protsenti. Spordijooki on kindlasti vajalik tarbida, kui treeningu koormus on pikem kui 45 minutit, lühema treeningu puhul piisab ka sellest, kui seda enne treeningut tarbida.

Mirko Miilits soovitab olla tähelepanelik ja teadlik vedelikutarbija, sest kuum ilm võib keha ära petta mistõttu kipuvad inimesed joomist ära unustama. Tasub hoida toasoe või mõni kraad külmem veepudel enda läheduses ka kergema liigutamise puhul – see aitab kehal eesmärgipäraselt toimida ja hiljem on ka taastumine ja enesetunne parem.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias