Tööinspektor teeb puust ja punaseks: kas on olemas temperatuuri alampiir, alla mille ei pea enam tööle minema?

 (97)
Linnas 04.01.2017
Linnas 04.01.2017Foto: Andres Putting

Ilmad lähevad aina külmemaks ja seetõttu võib ka siseruumides jahe olla. Kas on olemas temperatuur, alla mille ei pea tööle enam ilmuma?

Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Indrek Avi vastab, et õigusaktides ei ole sätestatud õhutemperatuuri numbrilist väärtust, mille tõttu võib siseruumides töötamisest keelduda. "Sellele vaatamata peab tööandja rakendama abinõusid, et vältida riski töötaja tervisele või selle riski võimalikult madalale tasemele viimiseks," ütles ta.

Tema sõnul peab siseruumide töökohtadel peab õhutemperatuur ja -niiskus ning õhu liikumise kiirus olema tööülesande täitmiseks sobiv ning tagada tuleb töökohtade varustatus värske õhuga. Kuna inimese soojusliku mugavuse määravad muuhulgas töö füüsiline koormus ja kasutatav riietus, tuleb sobiva õhutemperatuuri määramisel nendega arvestada.

"Meie kogemustest lähtuvalt on siseruumides talvisel aastaajal klienditeenindaja alalisel töökohal optimaalne õhutemperatuur 19-23°C, minimaalselt 18°C, lühiajaliselt 17°C. Mida erinevam on töökeskkonna õhutemperatuur optimaalsest, seda suurem on töötaja terviserisk ja tõenäosus haigestumise tõttu töölt eemal viibida. Töökeskkonna paremaks muutmise kavandamisel tuleb eelkõige konsulteerida töötajatega, sest sobilikku töökeskkonda kujundatakse ju neile," selgitab Avi.

Seotud lood:

Töötajal on õigus nõuda tööandjalt töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi. Tööandja peab tagama nõuete täitmise igas tööga seotud olukorras. "Kui leiate, et tööülesannete täitmine seab ohtu teie tervise, on teil õigus tööst keelduda või töö peatada. Sellest tuleb viivitamata teavitada tööandjat või tema esindajat. Kui olete tööandja poole korduvalt pöördunud ja rakendatud abinõud ei taga ohutust, on teil õigus pöörduda tööinspektori poole," rääkis Avi.

Soovituslikud temperatuurivahemikud lähtuvalt töö laadist on järgmised:
• töödel, mida tehakse istudes ja mis ei nõua füüsilist pingutust, 20–25 °C;
• töödel, mida tehakse istudes või seistes ehk mis on seotud käimisega ning millega kaasneb mõningane füüsiline pingutus, 19–24 °C;
• töödel, mis on seotud käimisega, väiksemate (kuni 1 kg) toodete või esemete teisaldamisega seistes või istudes ja mis nõuavad teatud füüsilist pingutust, 17–23 °C;
• töödel, mida tehakse seistes, mis on seotud käimisega, väiksemate (kuni 10 kg) raskuste kandmisega ning millega kaasneb mõõdukas füüsiline pingutus, 16–22 °C;
• töödel, mis on seotud pideva liikumisega, suuremate (üle 10 kg) raskuste teisaldamise ja kandmisega ning mis nõuavad suurt füüsilist pingutust, 15–20 °C.

Selgituse aluseks on töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 6 lõige 2 ja 4; § 12 lg 1; § 14 lõige 5 punkt 1, 4 ja 7.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias