Töövarjupäev kui võimalus täita unistusi


Eesti Tööandjate Keskliidu administraatori töövari Piret-Karin (istub).
Eesti Tööandjate Keskliidu administraatori töövari Piret-Karin (istub).Foto: erakogu

Detsembrikuu esimestel nädalatel on Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse tublid õpilased Eesti Tööandjate Keskliidu toel käinud töövarjudena erinevates ettevõtetes kogemusi omandamas. Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse tööhõive ja sotsiaaltöö talituse juht Minni Sirge ning Eesti Tööandjate Keskliidu kommunikatsiooniprojektide juht Martin Hanson räägivad kõigest lähemalt.

Eesmärk saada praktilisi kogemusi juba õpingute vältel

Eesti Tööandjate Keskliidu ja Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse koostöös korraldatud töövarjupäevade eesmärk on olnud aidata keskuse õpilastel saada praktilisi kogemusi töökohtadest juba õpingute vältel. Tööandjate keskliit otsis viieteistkümnele Astangu õpilasele töövarju koha, kus enda tulevast eriala praktiseerida saaks. Lisaks uute kogemuste saamisele on töövarjupäeva eesmärk aidata ettevõtetel teha esimesi samme vähenenud töövõimega inimeste värbamisel ja aidata leevendada enamlevinud hirme.

Hansoni sõnul on tööandjate seas hirm kohati suurem, kui selleks reaalselt põhjust oleks. “Idee töövarjupäevade korraldamiseks tuli ühelt poolt meie soovist Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskust toetada. Teiselt poolt oli soov anda Eesti ettevõtjatele kogemus vähenenud töövõimega inimestega kokkupuute näol. Oleme eelnevalt kogenud ja näinud, et Eesti ettevõtetes peljatakse alusetult vähenenud tööjõuga inimesi. Mitmed ettevõtted on hiljem enda tagasisides toonitanud, et töövarjupäev oli hea õppimiskogemus nii töövarjule kui ka ettevõttele endale,” sõnas Hanson.

Nii mõnegi õppija unistus sai teoks

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse jaoks oli töövarjupäeva võimaluse kasutamine esmakordne kogemus. Tööandjate keskliidu kaudu saadi uusi kontakte ka selliste ettevõtete seas, kellega ei ole varasemalt koostööd tehtud ning see avardab kindlasti Astangul õppijatele võimalusi tulevikus toimuvateks erialasteks praktikateks.

Töövarjupäev annab õppijatele võimaluse põgusaks tutvumiseks töömaailmaga enne, kui õppetöö raames praktikale minnakse. “Ühepäevane töövarjupäev loob ettekujutuse ettevõttes toimuvast – töökorraldusest, tööülesannetest ning juhendajatest,” ütles Minni Sirge ja lisas, et Astangul õppijate jaoks on see kõik oluline, sest tihti puudub varasem töökogemus ja ettekujutus tööelust. “Töövarjupäeval osalemine oli võimalus minna tutvuma ettevõttega, kuhu tavaliselt ei satuks, ja sellega sai nii mõnegi õppija unistus teoks,” lisas Sirge.

Ettevalmistus eelseisvale praktikale

Töövarjupäeval osalemine toob õppijatele elevust ning samuti raskeid valikuid – kuhu ettevõttesse minna, mida täpsemalt soovida, milliseid tööülesandeid võiks teha. “Kui tööõppekursustel tehakse praktika õpitaval erialal, siis töövarjupäev andis kindlasti võimaluse unistada ja vaadata tööturgu laiemalt. Õppijatele meeldis väga võimalus proovida päeva teistsuguste tööülesannetega,” nentis Sirge.

Töövarjupäeva eesmärgist rääkides toob Sirge välja, et õppijate jaoks oli töövarjupäeval osalemine igapäevaeluks vajalike oskuste õppimise koht – kuidas jõuda kohale ettevõttesse, kuidas ennast tutvustada, millised tööülesanded ees ootavad, kuidas töövarjupäeval kolleegidega suhelda jpm. “Selline kogemus andis õppijatele hea aimduse praktikal ootavate küsimuste ja olukordade osas,” leidis Sirge.

Keskuses õppijad on töövarjupäeval käinud nii suurtes kui ka väiksemates ettevõtetes ning eranditult on jäädud rahule kõigi külastatud kohtadega. Praeguseks on töövarje enda juurde võtnud Sotsiaalministeerium, Eesti Tööandjate Keskliit, Baltic Computer Systems, Omniva, Estonia teater, Tallinna loomaaed, Rimi, Gourmet Club ja Andmevara AS. “On tore, et lisaks vaatlemisele on antud õppijatele võimalus reaalsetes tööülesannetes käed külge panna, nt sai üks meie õppija proovida, kuidas teha hummust või quiche’i,” tõi Sirge välja.

Leidlikud vilistlased

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse IT-valdkonna õppijad saavad kutsekoolitasemel teadmised selleks, et IT-valdkonnas läbi lüüa. Hiljem jätkavad nad õpinguid Tallinna Tehnikaülikooli IT Kolledžis kõrghariduse omandamiseks. “Keskuse vilistlased on IT-maailmas leidnud tööd näiteks kodulehtede tegijatena, mängude arendajatena, samuti IT-klienditoes. See tähendab pärast õpinguid ka töökohapõhist õppimist ja pidevalt enda koolitamist valdkonnas, mis areneb väga kiiresti. Inimesed, kel on näiteks liikumiserivajadused, on leidnud võimalusi oma ettevõtte alustamiseks. Samuti kodukontoris töötamise võimalusi, mis võimaldab neile paindliku tööaja, just neile sobiva töökoormuse ja võimaluse olla iseenda peremees,” rääkis Sirge.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias