Tulumaksudeklaratsiooni peaksid esitama ka III pensionisamba kogujad

 (4)
ID- kaardid
Foto on illustratiivneFoto: Tiit Blaat

Veel loetud päevad saab esitada tuludeklaratsiooni. Oluline on meelde tuletada, et tulumaksu makstakse tagasi ka aasta jooksul kolmandasse pensionisambasse tehtud maksetelt.

Maksu- ja Tolliameti andmetel on siiani paljudel esitamata deklaratsioonid, mille eest saaks inimestele tagastada veel ligi 18,7 miljoni euro eest enammakstud tulumaksu.

Vabatahtliku pensionisamba maksetele kehtib 20% maksusoodustus

Individuaalne tulumaksutagastus oleneb sellest, kui palju inimene eelmisel aastal vabatahtlikku pensionifondi raha säästis. Kui 2018. aasta panus oli näiteks igakuiselt 100 eurot, on võimalik tulude deklareerimisel tänavu tagasi saada 240 eurot. See on pea kahe ja poole kuu jagu makseid.

Tagastamisel ei võeta arvesse, kas III samba maksed on tehtud igakuiselt või aasta jooksul vaid ühe korra – 20% maksusoodustust arvestatakse kogu aasta jooksul sissemakstud summa kohta. Kuid oluline on teada, et tulumaksu tagasisaamiseks võivad sissemaksed olla kuni 6000 euro väärtuses ja moodustada maksimaalselt 15% brutosissetulekust.

Tagasimakse piirmäära sisse arvestatakse ka tööandjapension

Lisaks sõltub tagasisaadava summa suurus ka sellest, kas tööandja teeb sissemakseid III pensionisambasse ehk maksab tööandjapensionit. Kui jah, siis arvestatakse 15% ja 6000 euro suuruse piirmäära sisse ka tööandjalt pensionifondi tehtud maksed ning nende pealt saab tulumaksu tagasi tööandja, mitte töötaja.

Seotud lood:

Abikaasadel tuleb tulud ja ka III pensionisamba sissemaksed deklareerida eraldi.

III sambas pensionikoguvate inimeste arv on viimastel aastatel suurenenud. Ka sissemaksetelt tagasimakstud tulumaksu summa on aasta-aastalt kasvanud. Vaata, kui palju saab keskmine III samba koguja riigilt tulumaksu tagasi (aritmeetilise keskmise sissemakse põhjal):

  • 2012. aastal – 88 €
  • 2013. aastal – 96 €
  • 2014. aastal – 99 €
  • 2015. aastal – 102 €
  • 2016. aastal - 106 €

Statistika: Rahandusministeeriumi statistika, pensionikeskus.ee

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias