Turvaekspert manitseb: 6 asja, mida pead viivitamatult tegema, kui su koju on sisse murtud

 (1)
Vargad
Foto on illustratiivne.Foto: Martin Dremljuga

Tänapäeval on üsna levinud mõtteviis “minu koju ju niikuinii sisse ei murta”, kuniks see mõne meie lähedasega või isegi endaga juhtub. Selline kogemus võib olla vägagi ebameeldiv ning ettekujuteldamatu. Paratamatult aga sissemurdmisi juhtub ning selle vastu saab igaüks meist olla vähemal või rohkemal määral ka kaitstud.

Mida aga teha, kui see siiski on juba juhtunud? Luku Experti blogi toob välja kuidas sellisel puhul käituda.

Võta esmalt ühendust politseiga!

Olgu mis on, aga kui näed, et on toimunud sissemurdmine, siis esimese asjana haara telefoni järgi ning teatapolitseile juhtunust. See on esmatähtis, et jäädvustada juhtum ning leida asitõendeid sissetungijate kohta. Ära puutu mitte midagi ega liiguta mööblit - see võib tunduda esmapilgul raske, ent võimaldab sul potentsiaalselt leida sündmuse põhjustajate kohta rohkelt kasulikku informatsiooni. Helistama asudes tasub isegi minna kodust välja ning mitte jääda ootama. Halvemal juhul on sündmuskohale saabudes veel vargad majas sees.

Leia endale turvaline peidupaik

See punkt käib eeskätt neile koduomanikele, kellel on sissemurdmiste osas eelteavitus. Üldiselt siiski koduomanikud saabuvad koju hetkedel, kui sissemurdmine on juba toimunud, kuid harvadel juhtudel on ka esinenud, et omanik on ise samal ajal kodus või avastatakse sündmus teolt. Kui üks viimastest ka juhtub,peaksid viivitamatult teatama politseisse ning leidma endale kodu ligidal turvalise koha, et sissemurdja eivalmistaks ohtu Sinu elule - eriti veel kui Sa ei tea, kui palju neid on ja kas nad on ka relvastatud.

Seotud lood:

Kontrolli kogu oma vara ja tähtsamad asjad

Kui politsei jõuab sündmuskohale, tasub üle vaadata kõik oma tähtsamad ja kallimad asjad, et selgitadavälja põhjused, miks sisse murti. See võib aidata varaste tuvastamisel ning põhjuste väljaselgitamisel. Kogu varastatud vara kaardistamine aitab ka hiljem internetis ja pandimajades leida oma asju üles ning seejärel on juba tuvastamine hulga lihtsam. Kaardistamisega on võimalik ka hinnata sündmuse kogukahju, mille abil saab kindlustuse olemasolu korral hüvitatud Sinu vara.

Helista kindlustusfirmasse

Peale varastatud asjade ning tekkinud kahjude kaardistamist, tuleks teatada sündmusest ka kindlustusandjale,et see oleks registreeritud õigeaegselt ja korralikult. Lisaks varastatud asjadele tuleb märkida üles ka kõiklõhutud või katkimurtud sissepääsud ja maja sisustuselemendid, sest enamikel juhtudel kuuluvad need samuti hüvitamisele.

Ära pelga helistada kindlustusse ka õhtusel või öisel ajal - enamikel kindlustusfirmadel on ööpäevaringne kontakt, kelle abil saab kõik registreeritud. Kindlustusjuhtumi vormistamisel ole väga täpne ning konsulteeri kindlustusega, et kõik saaks õigesti dokumenteeritud.

Vaata üle oma senised turvalisuslahendused.

Lisaks eelnevale tasub koheselt hinnata ka oma kodu senist turvalisust ja ukselukkusi ning turvasüsteeme, et leida nõrgimad lülid. Ei vaja märkimist, et varga sissemurdmise koht vajab edaspidi rohkem tähelepanu ning turvalisemat lahendust, et sündmus Sinu kodus enam ei korduks. Kui Sa varem ei olnud turvalisusele piisavalt tähelepanu pööranud, siis see sündmus on viimane hädakutse reageerimisele ning uuele turvalisuse hindamisele oma kodus. Tegutseda tuleb koheselt peale sündmust ning asendada võimalikult kiiresti kõik turvalahendused, et viia sissemurdmise oht miinimumini.

Paranda või asenda kahjustatud turvasüsteemid ja lukud.

Kõik ohukohad tuleb üle vaadata ning ka sellele vastavalt asendada oma vanad turvalahendused. Näiteks -kui sinu uks löödi maha, on sul vajalik osta paksem ja turvalisem uks ning ka turvalisem lukk. Sissemurdmise ohtu on võimalik tunduvalt vähendada, vaadates üle kõik ohukohad ja panustades veidi rohkem, kui võib-olla kunagi arvasid, et peaks. Kodu peab olema koht, kus Sa kunagi ei peaks muretsema, kas sinna jõudes on keegi sisse murdnud

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias