Uskumatu skeem: töötaja väidab, et tööandja nõudis temalt töötukassa hüvitise saamiseks 150 eurot

 (22)
Palgakärped
PalgakärpedFoto: Argo Ingver

Tööinspektsiooni poole pöördus inimene, kelle väitel tööandja skeemitab ja üritab töötukassa abihüvitist pakkuda ise töötasu maksmata. Eriolukorras on tööandjatel võimalik töötajatele saada palgahüvitist, kuid töötukassa osa sellest on 70 protsenti ning tööandja osa minimaalselt 150 eurot.

Lugeja küsib:

Tööandja maksis mulle märtsikuu töötasu 150 eurot ning selgitas, et ülejäänud osa saan töötukassalt. Lisaks ütles tööandja, et töötukassa osa saan ma ainult juhul, kui ma tööandja makstud 150 eurot talle kohe sularahas tagasi maksan. Teistelt töötajatelt nõuti paberile allkirja, et nad on 150 eurot saanud sularahas, aga tegelikult ei ole nad saanud midagi. Kas ma pean tööandjale 150 eurot tagasi andma?

Vastab Greete Kaar, Tööinspektsiooni nõustamisjurist

"Töötukassa maksab tööandjale töötasu hüvitist vaid juhul, kui on täidetud kindlad eeldused. Üks eeldus töötasu hüvitise taotlemiseks on, et tööandja peab olema maksnud oma osa, milleks on 150 eurot," selgitas Kaar.

"Tegemist on töötasu osaga, mida töötajal on õigus tööandjalt saada. Seega ei saa tööandja seda töötajalt tagasi nõuda või petta töötukassat kirjaliku dokumendiga, millest nähtub, et töötajale on 150 eurot makstud sularahas, ehkki tegelikkuses pole töötajale seda makstud," rääkis Kaar. Töötajal on Kaare sõnul õigus tööandja makstud töötasu osa endale jätta ning tööandjal ei ole õigust seda tagasi nõuda.

Seotud lood:

Kui tööandja on jätnud töötajale 150 eurot maksmata, on töötajal Kaare sõnutsi õigus nõuda tööandjalt saamata jäänud töötasu. "Kui töötajad on allkirjastanud dokumendi, kus seisab, et töötajatele maksti see osa sularahas, võib vaidluse korral olla väga keeruline tõendada, et seda tegelikult ei makstud," lisas ta.

"Seega peaks ka töötaja ise hoiduma allkirjastamast dokumente, mis tegelikkusele ei vasta. Kui ta sellise dokumendi allkirjastab, aitab ta kaasa tööandja pettusele, mis võib lõppeda sellega, et töötukassa hüvitist ei maksa," rõhutas Kaar.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias