Uus kütuselisand võib lõhkuda sinu muruniiduki või mootorsae: ekspert toob välja, milliseid nõudeid selle vältimiseks kindlasti järgida tuleb

 (61)
Aed-57
Foto on illustratiivne.Foto: Ilmar Saabas

Biolisandiga kütuse kasutamine tänapäevastel muruniidukitel, trimmeritel ja teiste väiketehnika mootorite kütusena eeldab selle õiget kasutamist, vastasel juhul võib seade puruneda ning kütusemüüja selle eest ei vastuta.

Husqvarna Eesti järelteeninduse spetsialist Aivo Smitt rääkis, et biolisandiga kütus seob rohkem niiskust ja seetõttu võib tehnika mootorisse sattuda vesi. „Kui mootorisse satub kondenseerumise tagajärjel niiskust võib kaasneda mõnede osade purunemine," hoiatas ta.

Uus biolisand kütuses pole ohtlik juhul, kui kütus on värske ja masinasse seisma ei jää ja seda on hoitud õhukindlalt. Ekspert soovitab töökindluse tagamiseks aga spetsiaalset kütusesegu.

Kasuta värsket kütust

Ekspert soovitab kindlasti jälgida seadme kasutusjuhendit. „Seadmetes ei tohi kasutada rohkem kui 10 protsendilist biolisandiga kütust. Kuni 10-protsendilise lisatud biolisandiga bensiin on veel ohutu, kuid sellisel juhul tuleks kindlasti arvestada, et kütus peab olema värske, mitte üle kuu aja seisnud," rõhutas ta.

Samuti tuleks Smiti sõnul jälgida, et kütust säilitatakse õhukindlalt, et selle hulka ei satuks õhuniiskust.

Sellele kõigele viitab ka seadmega kaasa tulev kasutusjuhend, kus on toodud selged juhised, millist bensiini kasutada ja rõhutatud on ka seda, et kütus peaks olema värske. „Biolisandiga kütused ei ole uus asi maailmas, need on erinevates maades olnud kasutusel pikka aega," rääkis ta.

Seotud lood:

Kasutaja vastutab

Mootorit mõjutab biolisandiga kütus selliselt, et kütus on lisandi pärast lahjem. „See võib kaasa tuua selle, et seadme kütuse seaded tuleks üle reguleerida, et ei kaasneks rikkeid," rääkis Smitt.

Kusjuures spetsialist rõhutas, et rikked, mis on põhjustatud näiteks seisnud kütuse kasutamise tagajärjel tekkinud, ei lähe garantii alla, vaid kasutaja vastutab nende eest ise.

„Seetõttu on eriti oluline pärast hooaja lõppu biolisandiga kütusega kasutuses olnud mootor talvehooajaks tühjaks teha, sest vastasel korral satub veeaur mootorisse ja võib selle rikkuda," hoiatas Smitt.

Kas bensiin 98-t võib kasutada?

„Väiksemate mootorite puhul võib kasutada ka bensiin 98 kütust, kuid suuremate muruniidukite, näiteks murutraktorite ja Raiderite puhul, see ei sobi kõrge oktaani protsendi tõttu," rääkis ekspert.

Kõige kindlam on Smitti sõnul kasutada spetsiaalset kütust või kütusesegu, mis on mõeldud väikemootoritele. „Kahtlemata on see kallim, kuid tagab kõige kindlamini selle, et seadmel ei tule vale kütuse kasutamisest rikkeid. Nende kütuste koostises ei ole komponente, mis seoks vett ja need põlevad puhtamalt," soovitas ta.

Soodsam variant on kahtlemata bensiin 98 kasutamine, mida näiteks kahetaktiliste mootorite puhul ise õliga õiges vahekorras segada saab. „Väiksemate mootorite puhul probleemi ei teki, sest need on kõrgete pööretega mootorid ja 98 töötab hästi," täpsustas Smitt.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias