KUULA | Kes tasub kinnisvara hindamisakti eest – kas müüja või ostja?

 (11)
Tiheasustuse droonifotod
Tiheasustuse droonifotodFoto: Tiit Blaat

Hindamisakt on eksperthinnang, millega antakse hindaja poolt turuväärtus varale. Kui tahta kinnisvara müüa, ei pea tingimata tellima hindamisakti. Küll aga kui ostmisel kasutada pangalaenu, siis on eksperthinnangut vaja. Olemas on ka ekspertarvamus, mis on vabamas vormis, kus hindaja toob välja turuväärtuse. Ekspertarvamust pangad ei aktsepteeri. Veel on olemas kolmas hinnaalane konsultatsioon maaklerite poolt või mitte-kutseliste hindajate arvamuse avaldamine – seda teenust ei soovita kasutada.

Hindamisakt kujuneb vara seisukorrast ja iga investeering vara hinda ei tõsta. Tuleks kinnisvara spetsialistidega nõu pidada, milliseid investeeringuid tasub teha ja milliseid mitte. Hinnatava vara hind kujuneb välja milline on turu seis, milline on nõudlus varal, millist liiki vara on, milline on vara seisukord, kas dokumendid on korras jne.

Aga kuidas hinnata maja metsa sees, keset sood, kus turuväärtus ei tule kõrge?

„Kinnisvara hindamisel ei hinnata seda, kui palju keegi sinna raha on sisse pannud, paigaldanud piltlikult öeldes kuldsed potid ja marmor põrandad – need ei loe, kuna turuväärtus on antud asukohas madal,“ rääkis LVM Kinnisvara kutseline hindaja Andres Sutt. Tüüphindamisakti hinnad algavad 140 eurost.

Seotud lood:

Kes aga tasub hindamisakti eest? Kuula värskest „Raha ja ruutmeetrid“ episoodist!


Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias