KUULA | Kuidas kinnisvaramaakler hindab rahapesuriski?

 (2)
Uued kortermajad.
Uued kortermajad.Foto: Andres Putting

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse järgi on kohustatud isikuteks isikud, kes tegelevad vahendustegevusega või siis tegutsevad finantssektoris. Ka kinnisvarafirmad on kohustatud isikud.

Kõigile neile on pandud seadusandja poolt teatavad kohustused, millest olulisemad on hooldusmeetmete kohandamise kohustus, andmete säilitamise ja registreerimise kohustus, teatamise kohustus ja kohustus hinnata ettevõttesiseselt riske rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisel. Kinnisvara vahendaja peab ära hindama riski, mis võiks viidata rahapesule või terrorismi rahastamisele.

Kas seoses selle seadusega on tõusnud Eestis "libamaaklerite" arv ? Igapäeva elus võib tavainimene igapäevaselt "libamaakleri" ohvriks langeda. Tähelepanu all on kinnisvara ostu-müügi tehingud, mis on tehtud sularahaga – neile kehtivad erinõuded. Tehingud, mis on tehtud üle 32 000 euro, tuleb teavitada Rahapesu Andmebürood, kas on mingi kahtlus selle tehingu osas või mitte. On vaja välja selgitada, kust see vara pärineb. Järjest rohkem jääb kinnisvaras sularaha tehinguid vähemaks. Kui kõik on aus, siis rahapesu tavakodanikku ei puuduta. Ka LVM Kinnisvarabürood on kontrollimas käidud. Kas kõik oli korras või tehti kontrolli käigus ettekirjutus? Miks Rahapesu Andmebüroo kinnisvarabüroosid täna kontrollib? Ja miks sellele sektorile tähelepanu pööratakse?

Seotud lood:

Nendele küsimustele leiad vastuse värskest „Raha ja ruutmeetrid“ episoodist!


Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias