Kvaliteetne puit tagab vastupidava terrassi


Kvaliteetne puit tagab vastupidava terrassi
Foto: Bigbank

Koduaeda terrassi ehitamiseks piisab elementaarsetest ehitusmaterjalidest ja vabast nädalavahetusest. Üldiselt on terrassi ehitamine suhteliselt lihtne ja inimene, kes vähegi kodus ehitustöödega kokku on puutunud, saab sellega hakkama. Ehitusnõu annab K-rauta üldehituse ja puidu tootejuht Oliver Prokopovitš.

Terrassi ehitamiseks on kõige tavapärasem ja kättesaadavam materjal traditsiooniline männi- või kuusepuit, kõige vastupidavamaks peetakse aeglaselt kasvanud lehist. Saadaval on ka Aafrikast pärit puitmaterjale, mis on efektsemad ja vastupidavamad, kuid samas ka kõrgema hinnaga.

Väliterrassi ehitusel kasutatav puitmaterjal peab olema ilmastikukindel, seega kas immutatud või kuumtöödeldud ning kindlasti ühelt poolt rihveldatud ehk soonilise pinnaga. Harilik töötlemata laud kipub välitingimustes mõne aastaga mädanema ning laua sile tekstuur vihmaga ohtlikult libedaks muutuma.


Immutatud või kuumtöödeldud?


Immutatud puitmaterjali tunneb ära roheka, vahest ka pruuni värvitooni järgi. Immutatud puit on töödeldud vaakumkambris, kus loodusliku koostisega immutusvedelik imendub sügavale puidu kiudude vahele. Immutatud puidu roheline värv on ilus, kuid kahjuks muutub see paari aastaga paratamatult hallikamaks.

Igasuguse puidu eluiga ja välimust aitab pikendada kord aastas lina- või tõrvaõliga töötlemine. Ehitamisel tuleb õliga kindlasti ilmastikukindlaks töödelda ka laudade saetud otsad. Tüüpilisemad tänapäeval müüdavad terrassilauad on paksusega 28 mm ja laiusega 95 mm või 120 mm.

Seotud lood:

Kuumtöödeldud terrassilauad käivad läbi paarisajakraadisest termoahjust, mille tulemusena sulguvad puidu poorid ja materjal muutub vastupidavamaks. Kuumtöödeldud puit on ilmastiku- ja mädanikukindlam kui immutatud puit, kuid ka hinnalt kallim. Selle puidumaterjali tunneb ära naturaalpuidust tumedama värvi poolest.

Mugavustoode – plastmaterjalist terrassilauad

Juba mõned aastad on kauplustes müügil ka taaskasutatud plastmaterjalist terrassilauad. Plastmaterjalist terrassilauad ei vaja pärast paigaldamist enam täiendavat töötlust ega kaitsehooldust. Materjal on lihtsasti pestav ning kuna see ei ima vett, ei teki ka hallitust ja lagunemist. Materjali töödeldavus on sarnane puidule, lihtsalt lõigatav, kruvitav, puuritav jne.

K-rautas müügil olevad plastmaterjalist terrassilauad on toodetud siinsamas Eestis, kodumajapidamistes tekkivatest plastjäätmetest. Plast on puidust ilmastikukindlam ja selle oodatav eluiga on pikem.

Üldiselt on terrassi ehitamine suhteliselt lihtne ja inimene, kes vähegi kodus ehitustöödega kokku on puutunud, saab sellega hakkama. Lauamaterjali on soovitav osta suurematest poodidest ning tootjatelt – sellisel juhul on tagatud toote kvaliteet ja kohtab praaki vähem.

Terrassiehitus algab vundamendist


Kuna Eesti kliima ei soosi terrassi rajamist otse maapinnale, siis tuleb tööd alustada vundamendi ehitamisest. Liivasele pinnale on kõige lihtsam ehitada kergplokkidest või betoonist valatud alus. Kui terrass kinnitub maja külge või maja on ehitatud savisele pinnasele, peab maapinna külmumispiirist ehk 1,2-meetrist sügavamale paigaldama tugipostid. Tugipostiks sobib pea igasugune plastikust, näiteks ventilatsiooni või drenaaži, toru, mida betooniga täita. Kõige mugavam on valamisel kasutada valmis betooni, mida müüakse 25-kilogrammistes kottides. Valmis betoonisegu on palju lihtsam ise labida, segumasina või mikseriga kokku segada, kui osta tsementi ja liiva ning hakata siis sobivat konsistentsi kombineerima. Valmis betoonisegudest on võimalik valida nii tavalise kui ka kiirbetooni vahel. Kiirbetoon on saavutab kasutustugevuse juba kuue tunni möödumisel.

Raamistikus peab õhk liikuma


Vundamendi peale tuleb ehitada prussidest tugiraamistik koos vahetaladega, kuhu terrassilauad kinnitada. Sarnaselt terrassilaudadega peavad ka vahetalad ehk roovid olema immutatud või kuumtöödeldud puidust. Alusraamistik tasub teha tihe, et põrand ei hakkaks „läbi vajuma“. Vundamendi pealisehituse puhul peab jälgima, et terrassi puitosad mingil juhul vastu maapinda ei puutuks ning õhuringlus toimuks ka raamistiku all. Vastasel juhul hakkavad lauad niiskuse toimel kiiresti mädanema.

Kui alusraamistik on valmis, saab jätkata terrassilaudade paigaldamisega. Siinkohal tasub silmas pidada, et laudade jätkukohad jääksid erinevatesse kohtadesse – muidu jääb jätkatud osa inetult silma paistma.

Kruvidena on kõige mugavam kasutada torx ehk tähtpeaga terrassikruvisid, mis peavad niiskusele vastu ja ei hakka roostetama. Laudu kinnitades tuleb jälgida, et kruvisid laua otstesse ei paigutaks. Laua otsa võiks jääda 2-3 sentimeetrit ruumi, muidu võib puit kruvides lõhki minna. Terrassilaudasid ei tohi päris külg-külje kõrvale kokku asetada, sest puit „mängib“ niiskuse toimel, seega optimaalne vahe võiks olla 5 millimeetrit.

___________

Remonditöödega kaasnevate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.

Tuletame meelde, et Bigbank AS on finantsteenuseid osutav ettevõtja, mistõttu enne mis tahes lepingu sõlmimist tutvuge vastava teenuse tingimustega ning vajaduse korral konsulteerige asjatundjaga.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias