Arno Kütt: Eesti on õigusriik, kus hinnatakse omandi puutumatust – olgu see vara materiaalne või intellektuaalne


Põhiseaduse 100. sünnipäeva puhul tutvustab Cleveroni asutaja Arno Kütt põhiseaduse 32. paragrahvi, mis ütleb, et igaühe omand on puutumatu ja võrdselt kaitstud.

Omandist rääkides meenuvad esimesena majad, autod ja maatükid – need on käegakatsutavad varad, mis on kõikjal meie ümber. Omand aga võib olla ka mittemateriaalne, näiteks meie loometöö tulemusel sündivad leiutised, disainilahendused, kaubamärgid ja ka oskusteave. Sedalaadi varasid nimetame intellektuaalomandiks.

Kuigi põhiseadus ütleb, et omand on puutumatu, siis ainult riigi hooleks selle kaitset jätta ei saa. Nii nagu kinnisvaratehingud vormistatakse notari juures ja sõidukite omanikud on kirjas riiklikus registris, on vaidluste vältimiseks ning kopeerijate vastu võitlemiseks esmalt vajalik, et ettevõtte kaubamärgid oleksid registreeritud ja leiutised patenteeritud. Alles siis tekib kaitse, mis annab meile ainuõiguse oma omandit vabalt vallata, kasutada ja käsutada. Iga omanik peab hea seisma selle eest, et tema omand oleks vajalikul moel kaitstud.

Põhiseaduse aasta sündmusi saab jälgida ka põhiseaduse 100. sünnipäevale pühendatud veebilehel.

Projekt valmib Delfi ja justiitsministeeriumi koostöös.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias