Madis Müller: Eesti Pank tagab, et inimeste taskus olev sularaha oleks kvaliteetne ja et sularaha oleks riigis piisavalt


Põhiseaduse 100. sünnipäeval puhul tutvustab Eesti Panga president Madis Müller põhiseaduse 111. paragrahvi, mis ütleb, et Eesti raha emissiooni ainuõigus on Eesti Pangal. Eesti Pank korraldab raharinglust ja seisab hea riigi vääringu stabiilsuse eest.

Eesti Pank on Eesti riigi keskpank, mis sarnaselt teiste euroala keskpankadega tagab, et meie raha, euro, väärtus oleks stabiilne. „Kui raha väärtus püsib, siis oskavad ettevõtted ja inimesed paremini rahalisi plaane teha – millal investeerida ja kulutada, samas muretsemata ka säästude väärtuse kadumise pärast,“ selgitab Eesti Panga president.

Keskpangad on raha väärtuse hoidmisel edukad ainult siis, kui nad on oma töös iseseivad. „On äärmiselt oluline, et põhiseadus sätestab selgelt Eesti Panga peamise ülesandena riigis käibiva raha stabiilsuse eest seismise, aga paneb ka paika, kuidas toimub pangajuhtide valimine. Põhiseadusest lähtub, et käsikäes sõltumatusega valitsusest oma ülesannete täitmisel peab käima kohustus enda tegevusest Riigikogule aru anda,“ märgib Madis Müller.

Põhiseaduse aasta sündmusi saab igal nädalal jälgida ka põhiseadus 100 veebilehel.

Projekt valmib Delfi ja justiitsministeeriumi koostöös.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias