Kuidas valida õige eriala?


Kuidas valida õige eriala?
Liina VallimäeErakogu

Eelmiste aastate sisseastujate kogemus Tallinna Ülikoolis lubab väita, et paljud soovivad teha küll õige valiku, kujutlus „õigest“ on aga tihti erinev.

Inimestel on erinevad eesmärgid ja ootused tulevikule. Mõni on praktilisema meelega valdkondades, mis puudutavad tööd, sissetulekut, stabiilsust, mõni on loomingulisema maailmavaatega, vajab pidevalt midagi hingele ja enese teostamist.

Sellest tulenevalt pean oluliseks sobiva eriala valimisel hinnata nii teie enda valmisolekut kui ka motivatsiooni huvipakkuvas valdkonnas tegutsemiseks.

Miks ma seda teen?

„Õige“ eriala leidmine on teadlikult läbimõeldud otsus. Selleks, et hiljem mitte kahetseda seda, mis oleks võinud olla või seda, mis poleks pidanud tulema, tasub valikute tegemisel vastata enda jaoks olulisele küsimusele: „Miks ma seda teen?“. Sel viisil on vähemalt teadvustatud, millest lähtutakse ja mis on see, mis võiks ka edaspidi valitud rajal hoida.

Oma soove sõnastades ja eesmärke seades on ka suurem tõenäosus neid saavutada. Mõistlik on kaaluda mitmeid variante ja sellest tulenevalt teha praeguse ajahetke valikutest parim.

Samas ei pea esimene olema lõplik. Kas see kedagi lohutab või kurvastab, aga kasutan siinkohal tuntud laulusõnu: „Ei me ette tea, mis elu meil tuua võib. Kuid ometi see, mis peab, tuleb kindlalt kõik…”. Nõnda on ka karjääriga: kindlalt ei tea keegi, mida tulevik toob ja kas valitud eriala saab ikka nii meelepärane olema, et sel ka töötada.

Elus tekib ootamatuid ja veel põnevamaid võimalusi, kui me seda praegu ette kujutada suudame. Seepärast, kui aasta või ka kümne pärast peaks teie arusaamad olema muutunud, võite uuesti mõelda ja otsustada, kuidas edasi minna. Valikuid on ju võimalik muuta, eriala vahetada, õppida juurde midagi uut ja huvitavat.

Nõustamine enne ülikooli

Mõnel juhul „õige“ valiku tegemise sund aga hirmutab või lükkab ülikooli sisseastumise aastateks edasi. Seda ei maksa teha. Kui on plaan õppima tulla, aga te pole oma otsuses päris kindel, sooviksite kellegagi aru pidada, saate tulla karjäärinõustamisele. Tagasiside põhjal on nõustamised toetavad ja julgustavad ning võimalik, et pakuvad uusi lähenemisi.

Siinkohal neli üldisemat soovitust:

1. Tutvu põhjalikult huvipakkuvate erialadega (õppekava, õppeained, võimalikud tulevased ametikohad jms)

2. Tutvu põhjalikult iseendaga, võta arvesse oma kogemusi, oskusi ja omadusi (mis on minu tugevused ja nõrkused, mida ma tahan, et tulevane töö mulle pakuks, mida ma väärtustan jms).

3. Kuula oma südamehäält, tee valikuid, mis on endale meeltmööda (mis mind motiveerib, mis on minu huvid). Kahetsetakse rohkem proovimata jätmist kui proovimist.

4. Tule karjäärinõustamisele.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias