VIDEO: Katse pakkus üllatuse: mida teeb üks õlu reaktsioonikiirusega

 (65)
VIDEO: Katse pakkus üllatuse: mida teeb üks õlu reaktsioonikiirusega
Foto: Tanel Meos

Pahatihti on inimestel just väikese alkoholikoguse puhul tunne, et tarbitud jook ei ole talle mingit mõju avaldanud ja seega võiks justkui rooli istuda. Katsetasime kolme erineva inimese peal, kuidas mõjutab väiksem kogus alkoholi reaktsiooni kiirust. Tulemused olid üsnagi ootamatud.

Katses osales kaks meest ja üks naine, kellel esialgu mõõdeti reaktsiooni kiirust ilma alkoholita. Selleks tuli mängida lihtsat arvutimängu, mille leidsime Harvardi meditsiinikooli kodulehelt ja kus 5-minuti jooksul pandi proovile nii reaktsioon kui ka tähelepanu- ja keskendumisvõime. Autosõitu imiteerivas mängus tuli vältida ootamatult teele ilmuvaid objekte.

Katses osalejad pidid ära jooma ühe pooleliitrise õlle kangusega 4,6 promilli ning pool tundi pärast joomist puhuma alkomeetrisse ja sooritama taas reaktsiooniaega mõõtva mängu.

Kõige ilmekamalt näitab alkoholi erinevat mõju asjaolu, et ligi 30-kilose kaaluerinevusega inimesed puhusid sama koguse alkoholi juures alkomeetrist välja täpselt sama tulemuse - 0,6 mg/l.
Üllatuslikult õnnestus ühel katses osalejal saada alkoholi tarvitanuna 0,01 sekundit parem reaktsiooniaeg. Tema oli ka see, kelle puhul alkomeeter kõige väiksemat numbrit näitas.

Katse tulemused:

alkomeetri näit (mg/l) reaktsiooni aeg (sek) alkomeetri näit (mg/l) reaktsiooni aeg (sek)
Kaisa 0 0.30 0,6 0.37
Erik 0 0,30 0,2 0,29
Tanel 0 0,28 0,6 0,32

Joobe mõõtmiseks oli meie käsutuses alkomeeter, mida politsei oma igapäevatöös kasutab. Politseimajor Veiko Kommusaar rääkis, mille poolest erineb politsei alkomeeter poest ostetavatest  ning millised on joobes roolist tabatud inimeste levinumad vabandused.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias