Tarbijad räägivad: kuumutatud tubakatooteid käiakse ostmas Lätist


Tarbijad räägivad: kuumutatud tubakatooteid käiakse ostmas Lätist
Pixabay

Erinevalt teistest Euroopa Liidu riikidest, ei müüda Eestist kuumutatavaid tubakatooteid, kuna need pole seadusandluses korrektselt reguleeritud. Vaatamata sellele on ka Eestis tekkinud märkimisväärne kasutajaskond, kes selliste toodete näol on leidnud alternatiivi sigarettide suitsetamiselet. Uurisime kuumutatud toodete tarbijatelt, kust hangitakse tarvikud ning miks on otsustatud suitsetamisest loobuda.

Rainer (49) määratleb ennast pühapäevasuitsetajana, kes suitsetas sigarette peamiselt seltskondlikel sündmustel. Kuna ta ei ole kunagi regulaarselt suitsetanud, ei tekkinud tal kunagi ka mõtet sigarettidest loobuda. Ühel päeval tutvustas aga tuttav talle kuumutatavat toodet ja nüüd on ta seda mõnd aega kasutanud.

„Nägin seda seadeldist tuttava käes ja tundsin huvi. Ma olen proovinud e-sigarette, kuid mulle nad lihtsalt ei meeldi. Samuti ma ei saa aru neist, kes topivad huule alla tubakapadjakesi. Kuumutatud tubakas tundus aga mulle huvitav, kuna see oli sarnane sigaretile. Olen seda nüüd mõne aja kasutanud ja ma isegi ei taha enam sigaretti suhu, sest ei kannata ei selle ebameeldivat maitset ega lõhna, “ ütles ta. „Mõistan, et ükski tubakatoode pole lõpuni, aga usun, et nn puhtamad alternatiivid sigarettidele on olemas. Mulle ei mahu pähe vaid see, miks mujal Euroopas neid lubatakse, ent siin mitte.„

Karin (25) hakkas kuumutatud tubakat tarvitama sõbra soovitusel: „Ma olen selline peosuitsetaja. Igapäevaselt ei tee, aga kui väljas käin, siis küll. Üks tuttav oli juba mõnd aega teinud ja siis tuli mõte, et ma proovin. Nüüd olen novembrist saati IQOS't kasutanud. Korra olen proovinud ka tavalist sigaretti ja sellest läks mul süda pahaks. Suhu jäi midagi, mida võiks võrrelda rõveda bensiinimaitsega.“

„Ka minu 10 aastat suitsetanud kaasa on otsustanud sigarettide suitsetamise lõpetada. Ta oli alguses üliskeptiline, aga proovis nädala ja pole enam sigarette rohkem tõmmandu,“ lisas ta.

„Parem on kindlasti suitsetamine kui selline, üldse maha jätta, aga IQOS'el on kahtlemata omad plussid võrreldes tavalise suitsetamisega. Las inimesed ise valivad, mida teha tahavad. Paljud inimesed ei soovi suitsetamist maha jätta, kuid miks peaksid nad tingimata sigarette suitsetama? Kui sigaretid on legaalsed, võiks seda sama hästi olla ka IQOS,“ sõnas Karin.

Üha rohkem tänavapildis

Vaatamata sellele, et Eestis kuumutatavaid seadmeid veel ei müüda, on neid hakanud levima üha enam. Raineri sõpruskonnast kasutab kuumutatud tubakatoodet kolm inimest, Karini omast aga 5-7 inimest. Mõlemad ütlevad, et üha rohkem on seda märgata ka tänavapildis.

„Tõenäoliselt see veel massidesse ei ole läinud, aga viimasel ajal tõesti märkan rohkem tänavapildis ja ühel üritusel suvaline tüüp tegi. Kindlalt rohkem kui varem,„ sõnab Karin. „Eestis on ilmselt suht vähe kasutajaid, aga siia jõuavadki kõik asjad muust Euroopast hiljem. Tšehhis ja Poolas iga kolmas teeb IQOSt, kus see on väga levinud.“

„Ka Eestist on see toode buumimas ning leiab oma tee järjest enam kasutusse. Ma arvan, et see on ületanud amnmu sellise piiri, kus varsti käib "krõks" ja kas see toode jõuab massidesse. Parem oleks juba eos legaliseerida ka IQOS nagu tavalised sigaretid. Ei ole ju mõtet lolli mängida. See, et seda ei lubata müüa, ei tähenda seda, et inimesed seda ei kasutaks. Me pole ju mingi maailmast isoleeritud saareke,“ lõpetab Rainer.

Tubakapulki tuuakse välismaalt hulgi

Kuumutatava tubaka tarbimiseks on vaja spetsiaalselt tubakat, mis tekitab põlemise asemel auru. Kuna Eestist seda ei saa, käiakse tubakapulki tooma Lätist või võimalusel veelgi kaugemalt. Rainer ise Lätist tubakat toomas ei käi, sest pole nii regulaarne suitsetaja. Teda aitavad hädast välja sõbrad, kes ostavad seda aeg-ajalt hulgi.

„Ma ei ole teinud ise pingutusi, et kuskil Lätis käia kuid ma tean, et ma kui ma välisreisile lähen, siis ma võimalusel IQOS'e endale ka ostaks. Ja ilmselt võimalusel ka enam, kui ühe. Ka praegu on mul kapis 5-6 pakki. Sigaretiga polnud kunagi nii. Täpselt sama efekt, mis alkoholiga: kehtesta kõrged maksud ja inimesed ostavad oma alkoholi Lätist,“ selgitab Rainer.

Karin saab tubakapulki üldiselt Poolast, sest käib seal tihiti tööasjus, kuid on neid ostnud ka Lätist ja puhkusel viibides Filipiinidelt.

„Ma olen toonud 3-4 blokki korraga, millest osa endale ning osa ka sõpradele. Arvestades, et olen iga kuu käinud Poolas, jätan sinna ilmselt päris palju aktsiisiraha. Mul Pärnakatest sõbrad on käinud mitu korda Salacgrivas, kus asub Läti lähim müügikoht,“ ütles ta.

Kuumutatud tubakatoote tarbijate nimed vastavad tõele, kuid nende nimed on inimeste enda palvel muudetud.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias