4 nõuannet, kuidas praegusel viirushooajal kõvasti vatti saavad käed puhtad ja terved hoida

 (3)
kätepesu 5
kätepesu 5Foto: Andres Putting

Viirushaiguste leviku tõkestamiseks on käte hügieen väga oluline. Samas ei tohiks sagedasema käte pesu ja desinfitseerimise järel unustada käenaha tervist, sest ainult puhas ja terve nahk pakub haiguste eest kaitset.

Hoolikas kätepesu on odavaim terviskindlustus, aidates meil püsida terve ja tõkestada viiruse levikut. "Pisikutest hoidumine on haiguste ajal võtmetähtsusega. See võib säästa nii mõnestki viirusest või antibiootikumikuurist," kinnitab Confido Kiirkliniku arst Andreas Abel.

Paraku on tavapärasest sagedasem kätepesu ja desinfitseerimine põhjustanud tundlikuma nahaga inimestel ja eelkõige lastel probleeme kuiva ja lõhenenud nahaga.

1. Hoidu pisikutest käsi pestes

Vana tuttav tõde, aga tasub aegajalt meelde tuletada – käsi tuleb pesta tihti ja kindlasti seebiga. Nii kui koju jõudmisel, tuleks Abeli sõnul käsi pesta ka enne sööki, pärast lemmikloomaga mängimist, nina nuuskamist, köhimist ja aevastamist ning tualetis käimist. Samuti siis kui käed on nähtavalt määrdunud.

Kätepesemisel palub Andreas Abel vältida lohakust. "Pese käsi põhjalikult vähemalt 20 sekundit. Peopesade, sõrmede ja pöidla hõõrumise kõrval ära unusta ka sõrmevahesid, küüsi ega randmeid," ütleb arst. Pärast tuleb käed seebist voolava vee all sõrmedest küünarnukkideni hoolikalt puhtaks loputada.

Seotud lood:

2. Kuivata käed hoolsalt

Arsti sõnul kanduvad bakterid märgade kätega kergemini edasi, mispärast tuleb käed pärast pesu kindlasti hoolikalt ka kuivatad. Käsi tuleks kuivatada paberkäterätiku või isikliku rätiga. Ära kasuta ühiseid rätikuid, seda eriti haigusperioodil.

3. Võimalusel desifintseeri

Kuna märjal nahal olev vesi lahjendab antiseptilist vahendit, tuleks käsi desifinsteerida pärast käte pesu ja kuivatamist. Antiseptikut on mugav kasutada ka siis, kui vesi ja seep pole käepärast, näiteks poes käies. Antiseptiliste salvrätikutega saab aga kerge vaevaga lisaks kätele puhastada ka pindu, näiteks telefoni.

Südameapteegi e-proviisor Aleksandr Sei sõnul tuleks antiseptikumi doseerida ligikaudu 3 ml ja kanda see kätele laiali, alustades peopesade hõõrumisest ja liikuda seejärel sõrmedeni ning kõigi muude käeosadeni. "Hõõruge käsi hoolikalt vastamisi 30 sekundit või kuni käed on kuivad."

4. Tundliku naha jaoks on apteekides spetsiaalsed hügieeni- ja hooldustooted

Peale puhastamise ja desinfitseerimise on vajalik oma käsi regulaarselt niisutada, et hoida nahk terve ja elastne. "Sagedasem käte pesu vee ja seebiga ning desinfitseeriva aine

kasutamine võib muuta käed kuivaks, tekitades nahalõhesid, mis on otsetee bakteritele ja nahapõletike tekkeks," selgitab Südameapteegi e-proviisor Aleksandr Sei. Et kätekreemi kasutamine meelest ei läheks, soovitab proviisor hoida kreemituubi alati enda lähedal või kraanikausi äärel.

"Määri kreem kätele masseerides, nii ergutad käte vereringet," soovitab Sei ja lisab, et mida kuivemad on käed, seda rohkem kreemi imendub naha sisse.

Kui käed on juba väga kuivad ja lõhenenud, võib proviisori sõnul abi olla ka enne magama minekut käte rasvarikka kreemi või taimeõliga kreemitamisest.

"Apteekides on erinevad pesuained, hoolustooted ning desinfitseerimise võimalused tundliku nahaga inimestele, mis tagavad nii hügieeni kui ka terve naha," selgitab proviisor. Ta lisab, et spetsiaalsed pesu- ja nahaooldustooted on apteekides kättesaadavad ka neile, kel dermatiit ehk nahapõletik.

"Kui näed, et käenahk on saanud kahjustada, on muutunud kuivaks ja karedaks või tekkinud lausa lõhed, siis saad küsida nõu e-apteegi keskkonnaast," soovitab proviisor ja jätkab, et apteekrid aitavad valida õiget pesutoodet, niisutuseks kreemi või sobivat desinfitseerimisainet. "Viiruse leviku parimaks takistamiseks, soovitame apteegitooted tellida kontaktivabalt koju kulleriga."

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias