Ajalooline maasikasuvi tulekul! Kevadkuumus tõi enneolematu nähtuse, Eesti maasikas jõuab kohe-kohe turule

 (114)
Valdis Kaskema
Valdis Kaskema.Foto: Raivo Tasso

Pikk kevadkuumus tõi siinsetele maasikakasvatajatele toreda üllatuse: taimed on saanud segamatult õitseda ning kannavad vilju, mis nädala-paari pärast peaksid juba turulettidel saada olema.

Ka Soome ajaleht Iltalehti kirjutab, et juba mõne nädala pärast on Soome maasikas turulettidel saadaval.

Pikem ilmaennustus lubab sooja siinmail ka tulevateks nädalateks ning see on maasikataimedele ainult hea.

Tartumaal Nõo vallas Unipiha külas asuva maasikatalu peremes Valdis Kaskema ennustab, et esimesi maasikaid saab turult 10. juuni paiku. „Selliste ilmadega juhtub kõik väga kiiresti. On raske öelda prognoosi. Võib tulla isegi varem, aga kui palju varem, seda ei tea ka öelda,“ ütles mees Delfile.

Kui möödunud aastal rääkis Kaskema talve ja kevade mõju marjasaagile lausa laastavaks, siis tänavu on ilus temperatuur, soe päike ainult rõõmu valmistanud.

Maasikate valmimise perioodi hakatakse Kaskema sõnul arvutama sellest, kui ööpäeva keskmine ületab pluss viis kraadi. Möödunud aastal oli praegu samal ajal sellest veel kõvasti puudu. „Tänavu on vegetatsiooni periood olnud oluliselt pikem. Eelmisel aastal tulid varakevadel kohe miinuskraadid ja see ongi tinginud nii suure erinevuse kahe aasta vahel,“ selgitas Kaskema.

Seda, mis hind võiks esimestel maasikatel turul olla, on Kaskema sõnul keeruline ennustada. „Kõik sõltub sajast asjast – mis kvaliteediga marjad tulevad, palju ostetakse, palju on müüjaid, millised on saabuvad ilmad. Esimesed maasikad loori alt on juba tulemas. Tõelise müügibuumi aeg paigutub sinna, kus tarbija jaoks muutub hind ahvatlevaks ja see võib tegelikult juhtuda üsna varsti. Juba enne jaanipäeva,“ ütleb Kaskema.

Seotud lood:

Maasikakasvataja jaoks on tänavune aasta erakordne. „Sellist asja pole varem olnud,“ ütleb ta.

On see pigem hea või halb, seda näitab Kaskema sõnul aeg. „Tänavu jagub maasikat suve lõpuni. Selles võib kindel olla. Kevadsaak lõpeb, algab teine. See tähendab pikemat müügiperioodi ja võimalik et ka suuremaid mahte,“ lubab Kaskema.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias