Alkoholuuringute hiigelanalüüs: ka väike kogus alkoholi laastab tervist. Lahendusena pakuvad teadlased aktsiisitõusu ja reklaamipiiranguid

 (190)
alko5
alko5Foto: Ilmar Saabas

Alkoholi tarbimise tõttu sureb aastas 2,8 miljonit inimest. Teadlased ütlevad kokkuvõtteks, et tervisele on kahjulik ka väike kogus alkoholi.

Alkoholi tarvitamisest tekkinud haiguste tõttu on põhjustatud iga kümnes surm maailmas, mis teeb sellest kõige suurema riskifaktori. Seda väidab Lanceti teadusajakirjas ilmunud analüüs, mis võttis kokku 700 varasema alkoholiuuringu tulemused, kirjutab Bloomberg.

Analüüsi eestvedaja Max Griswoldi sõnul on alkoholist tulenevad terviseriskid kordades hullemad, kui selle kasulikud tegurid. Mõned uuringud väidavad, et alkohol aitab ära hoida teatud südame- ja veresoonkonna haiguseid, kuid need ei kaalu üles näiteks vähi- ja vigastuste riski.

Analüüsi kaasautor Robyn Burton Londoni King's kolledžist mainis, et järeldused on selged: alkohol on globaalne terviseprobleem. "Lahendused on lihtsad, tuleb tõsta makse ja piirata alkoholireklaami," ütles ta.

Alkoholisurmade edetabelis on kõige levinumad põhjused tuberkoloos, liiklusõnnetused ja enesevigastused. Üle 50-aastaste seas on kõige tihedam surma põhjus alkoholi tarvitamisest tekkinud vähk.

Uuringu autorid analüüsisid 700 varem läbi viidud uuringut ja leidsid, et kõige rohkem tarvitavad alkoholi eurooplased. Näiteks keskmine Rumeenia mees jõi 2016. aastal ära päevas 8.2 pudelit õlut.

Target
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias