Amet: Eesti lipu märk toodetel tekitab segadust. Kust siis tegelikult tooraine pärit on?

 (12)
Smuuli tänava Maxima XX
Foto on illustratiivne.Foto: Sven Arbet

Paljudele tarbijatele tekitab küsimust Eesti Toiduainetööstuse Liidule (Toiduliidule) kuuluv kvaliteedimärgise "Eesti lipu märk", mistõttu uuris Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) märgise kasutamist ja tuletab tootjatele meelde, et tootel peab olema selgelt märgitud tooraine päritolumaa.

Lähtuvalt tarbijate pöördumistest analüüsis Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) Eesti Toiduainetööstuse Liidule (Toiduliidule) kuuluva kvaliteedimärgise „Eesti lipu märk“ kasutamise põhimõtteid ja praktikat.

Amet leidis, et märgi kasutamise üldpõhimõtted ei ole tarbijakaitseliste normidega vastuolus, ent eksitamise tõenäosust tuleb tootjail iga toote puhul hoolikalt hinnata ning vajadusel korrigeerida pakendi üldist kujundust.

Toidu päritolu on tarbija tehinguotsuse juures olulise tähtsusega. Seepärast on väga oluline, et lipu märki kandvate toodete pakendite kujundus oleks selgelt läbimõeldud ning tooraine päritolu oleks tarbijale lihtsasti märgatav.

TTJA juhib Toiduliidu tähelepanu, et märgi võimalikku eksitavust konkreetsetel juhtudel tuleb hinnata juhtumipõhiselt, arvestades iga konkreetset toodet ja selle märgistust, kuna erinevate toodete ja pakendite kujunduse puhul võib tarbijale jääda ekslik mulje.

Märk peaks olema selge

Ameti hinnangul on oluline selgus nii tarbijale kui tootjaile, kes tootepakendeid kujundavad ja lipu märki soovivad kasutada. Seetõttu tegi amet Toiduliidule ettepaneku vaadata üle „Eesti lipu märgi“ statuut ning välja töötada märgi kasutamise soovituslikud juhised.

Seotud lood:

Toodete puhul, mille töötlemise aste on vähene ning tarbija võib eeldada tooraine eestimaist päritolu, võib lipumärk pakendil osutuda tarbija jaoks eksitavaks, kui pakendil ei ole üheselt ja selgelt välja toodud tooraine välismaine päritolu.

Sellisteks toodeteks on näiteks liha, piim, muna jms. Juhul, kui sellises olukorras põhilise tooraine väljatoomine pole võimalik, soovitab amet eksitamise vältimiseks lipumärki mitte kasutada.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias