Amet selgitab, kuidas käituda telefonikõne pettuste korral

 (2)
Amet selgitab, kuidas käituda telefonikõne pettuste korral
Foto: Scanpix

Kasuliku poole pöördus murelik lugeja, kes ei teadnud, mida ette võtta tema eranumbrile saabuvate sagedaste kahtlaste kõnedega, mille suunakoodid on pikad ja välismaised. Tehnilise Järelevalve Amet soovitab üldjuhul mitte kunagi neile kõnedele vastata.

Lugeja kirjutas, et on korduvalt saanud kõnesid välismaa pikkadelt numbritelt ning uuris, kellega ja kas on tegu sama petuskeemiga, mida eelnevalt kasutatud- kõnele vastates, maksab vastuvõtja suuri summasid.
Telefoninumbrite suunakoodid olid lugeja internetiotsingute tulemuste põhjal Vietnami, Pakistani ja Somaalia päritolu (toim. +2521, +8451 ja +9251).

Vastab Tehnilise Järelvalve Ameti side- ja meediateenuste osakonna juhataja asetäitja Erika Adams:

"Kõige levinum telefonipetuskeem töötab nii, et helistajaks on välisvõrgu telefoninumbriga seotud arvuti, mis valib automaatselt telefoninumbreid ja katkestab algatatud sideühenduse enne, kui numbri omanik jõuab kõne vastu võtta. Kui numbri omanik helistab sellele numbrile tagasi, siis kõne ühendamisega pannakse tema kõne ootele, lastakse muusikat või loetakse teksti seni, kuni helistaja taipab, et kõnele inimese poolt ei vastatagi. Samal ajal on aga kõne maksustamine pidevalt töötanud. Tagasihelistamine tundmatutele välismaa numbritele või kõrgendatud hinnaga teenusnumbritele võib tuua seejuures kliendile kuluka telefoniarve, kuna minutihind võib olla nendele numbritele helistamisel küllaltki kõrge. Raha teenib selle pettusega antud numbril teenust pakkuv isik."

Seotud lood:

TJA soovitab petuskeemide ohvriks langemise vältimiseks jälgida järgmist kolme punkti:

1. Mitte kunagi tagasi helistada tundmatule numbrile, eriti kui helistaja numbrinäiduks on välisnumber ja kõnet välismaalt ei oodata. Tagasi helistamisel tuleb arvestada, et kõne eest maksab helistaja ise.

2. Kui tekib kahtlus, et tegemist võib siiski olla sihipärase kõnega, kuigi number on tundmatu, siis tuleks telefoninumbri kuuluvust ja hinda kontrollida (tuleks vaadata sideettevõtte hinnakirja või pöörduda sideoperaatori poole).

3. Kahtlasest numbrist tuleks informeerida ka enda sideoperaatorit, kellel on võimalik uurida selle numbri tausta ja vajadusel blokeerida sissetulevaid kõnesid.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias