Ära selle kõne ohvriks lange! Levib uus laine venekeelseid telefonipettusi, kus pakutakse võimalust investeerida

 (45)
Andmete jagamisel võid jääda ilma suurest summast!
Mobiiltelefoniga helistamine
Mobiiltelefoniga helistamineFoto: Tanel Meos

Taas on levimas telefonikõned, kus pealetükkiv vene keelt kõnelev inimene üritab vastajale pähe määrida head investeerimisvõimalust. Selline kõne tuleks ideaalis katkestada, kindlasti ei tohiks enda ID-kaardi andmeid või PIN-koodi jagada.

Delfi Kasuliku poole on pöördunud mitu inimest, kes on saanud kahtlase venekeelse kõne. Kaks kõne saajat said kõne numbrilt, mis algas +331 koodiga.

"Tuli praegu kõne numbrilt +33170613074, vene keeles. Ütlesin, et ei saa aru ja katkestasin kõne," kirjeldas lugeja.

Viimasel ajal levinud skeem näeb välja selline, et inimene saab investeerimisalase petukõne, kus pakutakse head investeerimisvõimalust. Kõned on vene keeles ja väga agressiivsed, helistajale vastamisega muutub pealekäimine veelgi pealetükkivaks. Kõige targem on selline kõne katkestada isegi siis, kui helistatakse veel tagasi ja seda mitmeid päevi.

Sellel aastal on Politsei- ja Piirivalveamet registreerinud kokku 107 investeerimiskelmuse juhtumit, mille kogukahju ulatub 1,86 miljoni euroni. Keskmine kahju kuriteo kohta oli 11 000 eurot.

Kõnes kasutatakse pealetükkivat tooni, mille eesmärk on panna klient tegema kohest investeerimisotsust ning helistajad võivad tihtipeale rääkida mõnd muud keelt, hoiatab Swedbank oma blogis.

Seotud lood:

Helistajad kasutavad inimeste usalduse võitmiseks tihti välismaal registreeritud veebilehti ja viitavad, et tegemist on pika ajalooga ettevõtetega. Kui müügikõne on läinud edukalt, küsitakse kliendilt pangakaardi ja isikut tõendava dokumendi andmeid. Lisaks võidakse küsida ka muud isiklikku infot või suunatakse klient ettevõtte veebilehele ise oma andmeid sisestama.

Kuidas käituda, kui saad sellise kõne?

  1. Kui saad sellise kõne, tuleks esmalt teadvustada, et igasugune investeerimine on risk ja kasumi teenimine ei ole kunagi garanteeritud. Kindlasti ei ole mõistlik kõne käigus teha investeerimisotsust ja anda enda isiklikke andmeid võhivõõrale (ID-kaardi andmed, PIN-koodid, fotod krediitkaardist jms). Samuti ära lae arvutisse programme, mis lubavad helistajal võtta üle pilti sinu arvutist (nt TeamViewer või AnyDesk).
  2. Võta aega ja uuri investeerimisfirma tausta. Kõige olulisem on uurida, kas firma omab vajalikku tegevusluba Eestis või mõnes teises riigis. Seda saab kontrollida Finantsinspektsiooni kodulehelt. Tegevusloa puudumine on kindlasti üks ohu märke, mis tihtipeale võib viidata petuskeemile.
  3. Lisaks tuleks küsida konkreetse pakkuja veebilehe aadressi ja tutvuda investeerimispakkumise tingimustega. Kindlasti tasuks ka firma nime guugeldada ja uurida, kas kellelgi on olnud antud pakkujaga varasemat kokkupuudet.
  4. Kui pakkumine tundub mõistlik ja otsustad investeerida, tuleks kõik kokkulepped fikseerida ka kirjalikult. Juhul, kui seda ei võimaldata, tuleks pigem jätta sellesse ettevõttesse investeerimata.


Tähtis teada!

  • Enne isiklike andmete jagamist ja investeerimisotsuse tegemist tuleks hoolikalt mõelda, kas tegemist on usaldusväärse pakkujaga ja vajadusel küsida finantsnõu lähedastelt või tunnustatud ettevõtetelt.
  • Juhul, kui oled sellise kelmuse ohvriks langenud ja oma andmed heausklikult investeerimisfirmale edastanud, tuleks koheselt pöörduda politsei poole. Pettustest tasub kindlasti hoiatada ka oma lähedasi ja tuttavaid.
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias