Ära tee rumalusi: vaata, mida ei tohi kindlasti eirata kasutatud jalgratta ostmisel

 (6)
jalgratas posti otsas
Foto: Ago Tammik

Enne kasutatud asja ostmist tekib paraku üsna palju küsimusi ja seda ka õigustatult. Teise ringi ostude puhul tuleb olla tähelepanelik ning kõike hoolega kontrollida, sest kui midagi jääb märkamata siis võid süüdistada vaid ennast.

Kasutatud asja ostmise puhul kauplusest kehtivad endiselt tarbijaõigused, aga kui kaupa teha teise ereisikuga siis vastutad oma tehingu eest ise. Asju, mida märgata kasutatud ratta juures on palju, kuid proovime järgnevalt anda mõned vihjed, kuidas seda võimalikult arukalt teha.

Vajadus
Enne igat ostu tuleks hoolikalt läbi mõelda, mis otstarbel ratast enim kasutatakse ehk kas on vajadus linnaratta, maastikuratta, maanteeratta või hoopis kergelt kokku pakitava velo järgi, mida on mugav transportida ka autoga. Oluline on enda jaoks seada ka piirid, mis aitavad vältida liigset kulutamist ning tuletavad meelde vajadust. Kui plaanid osta linnaratast, siis ei ole vaja hakata mõtlema hoopis maastikuratta ostule, millega jõuab vaid korra suve jooksul metsaradadele.

Valikukohad
Kasutatud ratta ostmine toimub enamasti ajalehe või interneti kuulutuste kaudu. Eestis on enim kasutusel järgnevad internetikeskkonnad: Veloclubbers, Soov, Kuldnebörs, Okidoki, jne. Lisaks leiab palju häid kuulutusi ka sotsiaalmeediast ja kohalikest lehtedest. Võimalusena tasub küsida pakkumisi ka rattapoodidest.

Seotud lood:

Valimine
Kõigepealt tuleb teha esmane valik, kus vaatad välja 3-5 huvitavat pakkumist. Olgu siis aluseks hind, värv, stiil ja kõik muu oluline, aga tähtis on see, et sul oleks mille seest valida.

Analüüs
Kui esmane valik on tehtud siis tuleks rattaid juba süvenenumalt uurida. Esiteks uuri välja, kas ratas on veel saadaval, sest tihti võib juhtuda, et kuulutus on jäänud lihtsalt liiga kauaks üles. Järgmisena võiks teada seda, kuidas see ratas sulle paberite järgi sobib. parim võimalus selle teada saamiseks on müüjalt raamisuuruse küsimine ning kindlasti tasuks vaadata ka tootja kodulehelt, millisele pikkusele see vastab.

Erinevad tootjad kasutavad erinevaid mõõtmistehnikaid, mis tähendab, et ühe tootja M suurus pole alati vastavuses teise tootja M mõõduga. Uuri kindlasti ka ratta tehnilist seisukorda. See tähendab seda, et tuleks küsida, kas midagi vajab lähitulevikus välja vahetamist või mis hooldused rattale tehtud on.

Turvalisus
Enne ostjaga kokku saamist uuri, kas ratas on Bike-ID registris. Ratta olemusolu registris lisab ostjale oluliselt suurema kindluse, et tegemist pole varastatud rattaga. Uuri ka müüja tausta - lihtne guugeldamine müüja kohta ütleb palju ning kui tegu tundub olevat ausa inimesega, siis tasub juba kokku leppida kohtumine ja ratas üle vaadata. Kontrolli Bike-ID registrist ratta tausta.

Kohtumine
Kohtumine peaks toimuma avalikus kohas, näiteks mõne kaubanduskeskuse parklas või pargis, kus ümberring on ka teisi inimesi. See lisab kindlust nii müüjale kui ka ostjale. Kindlasti tasub kohtumine kokku leppida päevasel/ valgel ajal, sest nii on võimalik ratast näha sellisena nagu see reaalselt on.

Ratta kontroll
Esmalt tuleks läbi viia visuaalne vaatlus, mille kaudu näeb ära suuremad vead, näiteks katkised ja rikutud kohad või värvikahjustused. Järgmisena tuleks kindlasti teha proovisõit, mille käigus tasuks kindlasti proovida käike ja pidureid ning kõik peaks toimima esimese korraga ja ei tohiks esineda mingeid tõrkeid. Kui asi ei toimi siis küsi, millest see tingitud on ning võib olla saab vea kohe kõrvaldada. Järelkontroll on oluline selleks, et veenduda kõige lubatu olemasolus. Kui rattaga lubati kaasa pudelikorve ja pumpa siis vaata, et need ka olemas oleks.

Tehingu lõpetamine
Kui kõik tundub õiglane siis maksa ratta eest ja täna müüjat. Kahtluste korral aga räägi müüjaga veel õhus olevad küsimused läbi. Kohtumine ja ratta üle vaatamine ei tähenda veel seda, et sa pead selle velo ostma. Täpsustamata asjaolusid ja vigasid on hiljem juba väga keeruline lahendada.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias