Arst: kas koroonaviiruse kartuses paranenud hügieen võib vähendada grippi nakatumisi?

 (10)
Maskid sadamas 30.01.2020
Foto on illustratiivne.Foto: Andres Putting

Talvine gripiviiruste levik on iga-aastane probleem, millesse nakatumise tõenäosus on kõrgem kui koroonaviirusesse, arvas Soome arst Eeva Ruotsalainen. Kas aga koroonaviiruse hirmus paranenud inimeste hügieen võib vähendada ka grippi haigestumisi?

Ekspertide sõnul on olnud Soomes grippi haigestumine sel gripihooajal väiksem, vahendab Helsingin Sanomat. Seni on Soomes grippi haigestunuid umbes 7750, eelmisel aastal oli samaks ajaks haigestunute hulk üle 10 000.

Põhjus võib olla seotud inimeste käitumise muutumisega seoses koroonaviirusega, mille tõttu pööravad inimesed suuremat tähelepanu oma käte hügieenile. „Me oleme sellist mõttekäiku kaalunud, et haigestumiste vähenemine võib olla seotud hügieeni paranemisega,“ arvas Helsingi ja Uusimaa haiglaregiooni peaarsti asetäitja Eeva Ruotsalainen.

Ruotsalaineni sõnul vähendab hea hügieen kõikidesse hingamisteede haigustesse, pole vahet, kas tegemist on gripi või koroonaviirusega. Selle põhjuseks on see, et hingamisteede haigused levivad tavaliselt piisknakkusena või haigega kontaktiga. Küll aga lisas arst, et grippi haigestumiste vähenemise ja koroonaviiruse vahel otsese seose tegemiseks on vara, kuna ühtegi ametlikku uuringut selle kohta veel ei ole.

Seotud lood:

Grippi tuleks võtta tõsiselt

Samuti on arsti sõnul koroonaviiruse ja gripi sümptomid üldiselt sarnased: köha, palavik, väsimus, valu. Ainus viis nende vahe tegemiseks on testimine.

Euroopas haigestub grippi igal aastal 4 kuni 50 miljonit inimest, surmasid on neist keskmiselt 15 000 kuni 70 000. See on Ruotsalaineni sõnul põhjus, miks tuleks grippi tegelikult rohkem karta. Gripiviiruse levik on igal aastal väga suur, mistõttu võib seda pidada epideemiaks, kuid koroonaviiruse puhul epideemia taset ei ole. Ta lisas, et gripi puhul tuleks riskigruppi kuuluvatel inimestel kaaluda vaktsineerimist.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias