E-sigareti müüjad üritavad kavalustega üüratust aktsiisitõusust kõrvale hoida

 (27)
e-sigaret
E-sigareti suitsetamine.Foto: Priit Simson

E-sigareti vedeliku müüki reguleerivad seadusemuudatused meelitavad kauplejaid müüma hoopis e-vedeliku komponente, et sellega aktsiisist pääseda, Maksu- ja tolliameti hinnangul võidakse nii seadust rikkuda, kirjutab ERR.

Eelmisel aastal muutusid e-sigareti vedelikud aktsiisikaubaks, suvel ootab ees seadusemuudatus, mis keelab maitsega vedelike müügi ja edasi võib müüa ainult tubakamaitselisi vedelikke, mida tarbib ainult umbes 10 protsenti e-sigareti tarbijatest.

E-sigareti vedeliku müügiga tegeleva OÜ Vapista juhatuse liige René Suburg on mures, et kaotab ligi 90 protsenti klientidest, kuid räägib, et müüjatel on leitud lahendus, kuidas pakkuda maitsega vedelikku. E-sigareti vedelik koosneb kolmest koostisosast – propüleenglükoosist, taimsest glütseriinist ja maitsestajast, mida on osad kauplused hakanud müüma eraldi ning selgitama, kuidas neid kokku segada sobivaks vedelikuseguks.

Osad kaupmehed on asunud sellist lahendust pakkuma, et eraldi kõrvuti poed pakuvad maitsega koostisosi ja teises müüvad aktsiisikaubaks peetavat e-sigareti vedelikku.

Maksu- ja tolliameti aktsiiside talituse juhataja Kai-Liis Nõlvak aga ütleb, et niisugune ärimudel nende jaoks aktsepteeritav pole.

"Seadus sätestab väga üheselt selle fakti, et kui kaupluse või müügikoha eesmärk viitab kauplemisele e-vedeliku või tubakatoodetega, siis ka kõik e-vedeliku komponendid kuuluvad maksustamisele aktsiisiga ja need peavad olema maksumärgiga kaetud," rääkis Kai-Liis Nõlvak.

Seotud lood:

Isetehtud seguga kaasneb aga oht segu komponente valesti doseerida ja panna enda tervis ohtu näiteks sellega, et segus on liialt suur nikotiinisisaldus.

Tervise Arengu Instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna vanemspetsialist Minni Saapar hoiatab, et inimeste enda segatud vedelikusegu on tõsine probleem ja tuleks mõista, et kui midagi ise kokku on segatud, ei saa see olla õige asi.

Kui e-sigaretivedeliku edasimüüjad arvavad, et ehk võiks mõelda karmimate reeglite tagasipööraminsele, kuna inimeste riskikäitumine sellega kasvab, siis Tervise Arengu Instituudi esindaja seda ei leia.

Loe pikemalt refereeritud artiklit ERRi kodulehel.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias