Eestis elavad välismaalased pahandavad: toiduhinnad tõusevad ebanormaalselt kiiresti. Kuidas eestlased seda endale lubada saavad?

 (424)
Tähesaju Selveri avamine
Foto: Andres Putting

Facebooki Eestis elavate välismaalaste grupis räägitakse aina kiirenevast hinnakasvust meie toidupoodides. Juttu tehakse ka kohalike madalatest palkadest ning ülikallitest üürihindadest.

„Möödunud aastal maksin ma Rimis nelja jogurti eest 1,49 eurot, kuus kuud tagasi juba 1,79 eurot ning nüüd 1,99 eurot. Eelmisel aastal maksin ühe liitri sojapiima eest 1,80, kuus kuud hiljem 2,07 eurot ning nüüd juba 2,19. Ja nii edasi. Ning mitte ainult Rimis. Toon näite ka kolmnurkvõileiva kohta. Hinnatõus 2,49 euro pealt 2,69 peale. Mandlipiim on kallinenud 1,99 euro pealt 2,39 peale. Selline hinnakasv on märksa kiirem kui minu kodumaal Belgias. Mis siin küll toimub?“ küsib gruppi kirjutanud kohalik välismaalane.

Teine Eestis elav välismaalane nõustub postituse teinud kirjutajaga, lisades oma tähelepaneku: „Kuigi olen Eestis alles möödunud aasta septembrist, olen ka ise tähele pannud kiiret hinnatõusu. Ma ei kujuta ette, kuidas kohalikud Eesti inimesed selliste hindade juures üldse hakkama saavad! Sellise tõusu vastu peaks protesteerima,“ leiab ta.

Vastu argumenteerib kolmas grupi liige, kelle sõnul on see üldisem trend. „Nimetage koht Euroopas, kus praegu hinnad ei tõuseks.“

Saksamaalt pärit grupi liige vastab sellele, et vähemalt tema kodumaal on hinnad stabiilsemad ja soodsamad kui Eestis.

„Viimase kahe kuni kolme aasta hinnad on Saksamaal pigem stabiilsena püsinud. Vähemalt nende toodete hinnad, mida mina ostan. Enamik neist on märksa soodsamad kui Eestis,“ toob ta näiteks.

Seotud lood:

Seejärel arutavad välismaalased selle üle, et tegelikult valitseb Eesti jaekettide hindades ka väga suuri erinevusi ning teadlikul ostjal on võimalik päris palju kokku hoida.

Näite toob üks kohalike hindadega kursis olev välismaalane. „Näiteks – Rimis maksab magus kartul ehk bataat 2,49 eurot kilo. Samal ajal Maksimarketis 1,79.“

Teine lisab, et Prisma tundub oma hindadelt olevat teistest poodidest odavam.

Seejärel soovitab kõigile arvamust avaldanutele üks grupi liige, et teemaalgataja peaks piima asemel viina jooma. „See on siin oluliselt soodsam kui Belgias.“

Teema võtab kokku välismaalane, kes on mitmetes Euroopa riikides elanud. „Ma pole kusagil näinud nii kõrgeid toidukaupade hindu nagu Eestis. Välismaalasena ma ei mõista, kuidas kohalikud eestlased on võimelised nii madalate palkade juures neid kalleid kaupu ostma. Ma elasin enne Saksamaal. Enamik arvavad, et Saksamaa on kallis, kuid teate mis – see on palju soodsam kui Tallinnas elamine. Piisab Maxima ja Netto või Aldi hindade võrdlemisest. Eesti on väga kallis riik, kus elada, kui võrrelda igapäeva kulutusi, sissetulekut, üürihindu ja üleüldisi turuhindu,“ kritiseerib ta.

Hea lugeja, jaga meiega oma tähelepanekuid toidukaupade kallinemisest aadressil kasulik@delfi.ee

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias