Eestlaste antidepressantide tarvitamine on mitmekordistunud

 (8)
Eestlaste antidepressantide tarvitamine on mitmekordistunud
Foto: Scanpix

Eestlaste antidepressantide tarvitamine on viimase 15 aasta jooksul kolmekordistunud, kuid jääb endiselt kõvasti alla liikmesriikide keskmisele, seisab OECD terviskäitumise ja tervishoiusüsteemide võrdlevas uuringus.

OECD (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon) 34 liikmesriigi kõige hiljutisemate statistiliste andmete võrdluses tarvitati tuhande Eesti inimese kohta 2013. aastal 21 ühikut (doosi) antidepressante. Sama näitaja oli 2000-aastate alguses 7-8.

OECD riikides keskmiselt manustatakse 1000 inimeste kohta 58 doosi antidepressante 58 doosi. Kõige rohkem manustatakse depressiooni, ärevushäirete ja paanikahoogude leevendamiseks mõeldud ravimeid Islandil (118), Austraalias (96) ja Portugalis (88). Antidepressantide tarvitamine on läbivalt kasvanud aga pea kõigis vaadeldud riikides.

Kusjuures sama uuringu raames vaadeldud raviasutustes viibinud psühhiaatriapatsientide enesetappude arv oli 2013. aastal kõige kõrgem kahjuks just Eestis. Nii meeste kui ka naiste igas vanuses patsientide puhul oli see näitaja 0,25 100 patsiendi kohta. Vaid Eestis ja Taanis oli antud näitaja kõrgem kui 0,1 ning uuringu kohaselt ilmestab see eelkõige vajadust raviasutuste keskkond ohutumaks muuta, eemaldades sealt kõikvõimalikud esemed, millega patsiendil oleks võimalik end vigastada.

Pärast raviasutustest vabanemist sooritatud enesetappude arv on Eesti puhul aga piisavalt madal, et tabelisse isegi mitte pääseda. OECD raporti kohaselt näitab see toimivat tugisüsteemi ja sotsiaalset abi inimestele, kes psühhiaatriakliinikutest argiellu naasevad. Eesti naabrid Läti, Soome ja ka heaoluriik Rootsi on kahjuks aga selles graafikus esindatud.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias