Ekspert annab nõu: Kuidas radiaatoritest õhk välja lasta

 (43)
Ekspert annab nõu: Kuidas radiaatoritest õhk välja lasta
Foto: Sven Arbet

Lugeja kirjutas Kasulikule oma murest, et maja viimase korruse radiaatorid on poolkülmad ning vesi ei käi küttekehas korralikult ringi. IMI Hydronic Engineering Eesti esindaja Vallo Hiietami sõnul on tegu tüüpilise probleemiga - radiaatoris on õhk. Ta annab nõu, kuidas õhk välja lasta.

"Mu korter asub neljakorruselise maja viimasel korrusel ja keskütteradiaatorid ei lähe kuumaks, vesi ei käi korralikult ringi, radikad on poolkülmad. Kas  on võimalik viimasele korrusele vahele panna mingi lisapump, mis radikates vee korralikult käima paneks? Või ehk on mõni muu lahendus? All on eraldi pump maja küttesüsteemi jaoks," kirjeldas lugeja.

Vastab IMI Hydronic Engineering Eesti esindaja Vallo Hiietam: "Antud kirjelduse alusel kaldun arvama, et probleemi peamiseks põhjuseks on õhk radiaatoris. Võimalik, et radikas võib olla kuulda ka mulinat. Kuna tegemist on küttesüsteemi kõrgema punktiga, siis koguneb torustikus ringlev õhk just sinna ehk süsteemi kõrgemasse kohta.
Kõige lihtsam oleks alustada sellest, et avatakse ettevaatlikult radiaatori küljes olev õhutuskraan. Kindlasti ei tohi õhutuskraani hooga lahti keerata. Õhutuskork asub radiaatori ülemises osas. Peab arvestama, et õhutuskraani avades eraldub süsteemist vett, seega oleks hea hoida õhutuskraani all ämbrit. Kui vesi purskab ebaühtlaselt õhutusventiilist välja, siis tähendabki, et õhk on radiaatoris. Sellisel juhul tuleb lasta veel joosta nii kaua, kuni see muutub ühtlaseks veenireks. Ühtlane veenire annab mõista, et õhk on radikast kättesaadud. Umbes 30 minutit pärast õhutamist peaks radiaator hakkama ühtlaselt soojaks minema."

Alloleval pildil on radiaatori õhutuskork. Keerates kruvi ettevaatlikult lahti hakkab peagi pisikesest torukesest (pildil kruvi all) vett nirisema või purskuma. Kui purskav vesi muutub ühtlaseks nireks, siis on õhk radiaatorist väljunud.
Kruvi tuleks keerata umbes pool pööret korraga ja vaadata, kui palju vett tulema
hakkab. Kindlasti ei tohi kruvi hooga lahti keerata.

Radiaatori õhutuskork
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias