Ekspert soovitab: töötaja peaks ka kriisiajal töövaidluses enda eest seisma, mitte käega lööma

 (13)
leping
lepingFoto: Kretel Kuusk

Koroonakriis tekitab parajat ärevust nii töötajates kui tööandjates. Paljud ettevõtted on küsimuse ees, mida teha, kui töö on ootamatult lõppenud. Proovitakse sõlmida erinevaid kokkuleppeid töötajatega, kindlasti ei ole pääsu ka koondamistest. Mis iganes viisil töösuhted hetkel jätkuvad või katkevad, peavad need lähtuma töölepingu seadusest. Kui aga tekib olukord, kus töötajale tundub, et talle on tehtud liiga, soovitan juhtumit lähemalt uurida ja enda õiguste eest seista.

Kogemus kümne aasta tagusest kriisiajast näitab, et pigem just sellisel perioodil tekib rohkem erinevaid töövaidlusi. Kuigi suur osa ettevõtteid käitub ka raskel ajal vastutustundlikult, tuleb siiski ette olukordi, kus tööandja otsustab töötaja koondades maksta talle ettenähtud hüvitist pigem vähem või üldse mitte, vassib palga- või puhkusearvestusega või lõpetab lepingu valedel alustel.

Näiteks võib tuua juhtumi, kus tööandja teatas töötajale koondamisest ette vaid kaks päeva. Kahe päeva pärast tööandja lõpetaski töölepingu, kandis töötaja kontole üle töötasu, puhkuse- ja koondamishüvitise, kuid jättis tasumata hüvitise vähem etteteatatud aja eest. Töötaja pöördus korduvalt kirjalikult tööandja poole ja palus, et tööandja tasuks talle hüvitise, kuid tema nõuet ei rahuldatud.

Õigusabi osutub kulukaks

Mida teeksid selle töötaja olukorras sina? Hea oleks muidugi tööandja veale viidata ja vajadusel juristi abil õiglane lahendus saada. Paraku näitab hiljutine õigusabikulude uuring, et iga teine täiskasvanud eestimaalane on viimase kolme aasta jooksu sattunud õiguslikku vaidlusesse ja enamusel juhtudel on selle lahendamisele löönud käega. Iseenesest mõistetakse, et minu suhtes on käitutud ülekohtuselt, kuid asjaga edasi ei minda, sest õigusabi peetakse liiga kulukaks. Teisalt lihtsalt ei teata, kuhu oma murega pöörduda.

Seotud lood:

Selline käitumine on kahjuks mõistetav, sest tööandja on üldiselt tugevamal positsioonil ning omab rohkem vahendeid õigusabikulude katmiseks. Töötajal taolisi ressursse vastu panna pole ning kui ka töövaidluskomisjoni kaudu lahendust ei leita, lüüaksegi vaidluste puhul sageli käega või hullemal juhul, näiteks alusetu süüdistuse puhul, võetakse süü omaks.

Õigusabi aga ei pea olema kallis ja keeruline. Kui sul on tehtud õigusabikulude kindlustus, siis ei ole vaja oma õigustest loobuda, sest võetud kaitse mitte ainult ei kata õigusabi kulusid, vaid õigusliku probleemi korral tagab vajalikud käitumisjuhised juristidelt. Oma kogemusest näen, et tänu professionaalsele õigusnõule lahenevad probleemid sageli enne, kui need suureks paisuda jõuavad.

Kindlustusest abi

Eelpool väljatoodud töövaidluse juhtum lõppes selliselt, et jõudmata kokkuleppele tööandjaga, pöördus töötaja õigusabikulude kindlustuse poole ning juhtumiga hakkas tegelema jurist. Tööandjale koostati põhjendatud nõudekiri, mille kättesaamisel tasus tööandja maksmata jäetud hüvitise koheselt. Kuna töötajal oli õigusabikulude kindlustus, jäid menetluskulud kindlustuse kanda. Töötaja sai ettenähtud hüvitise, kuid mis kõige olulisem – õiglase lahenduse.

See ja paljud teised juhtumid näitavad selgelt, et enda õiguste eest seismisest ei pea loobuma raha puudusel või vastaspoole pahatahtlikkuse tõttu. Julgust annab juurde õigusabikulude kindlustuskaitse, mis aitab ootamatult tekkinud olukorras olla teisele osapoolele võrdne vastane. Seda eelkõige keerulistel aegadel, kui hirm tuleviku ees on suurem kui muidu.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!
Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias