Energiamärgiste kasutuselevõtt on muutnud tolmuimejate turgu ja tarbijate suhtumist

 (3)
Lapsega kodus
Lapsega kodusFoto: Ilmar Saabas

Kui varem puudus ühtne süsteem erinevate tootjate tolmuimejate koristustõhususe ja teiste näitajate võrdlemiseks, siis alates möödunud aasta septembrist kannavad kõik tolmuimejad Euroopa Liidu piires kohustuslikku energiamärgist. Märgis, mis võimaldab saada iga tolmuimeja omadustest ühtsetel alustel võrreldava ülevaate, on juba muutnud nii turgu kui ka tarbijate suhtumist.

Electrolux Eesti müügijuhi Margus Peetrise sõnul on tarbijad muutunud energiamärgiste kasutuselevõtu tulemusel ostuotsuse tegemisel teadlikumaks ja informeeritumaks. „Kui varem levis pigem arvamus, et tolmuimeja on tolmuimeja ning seadmetel suurt vahet pole, siis üha enam näeme, et tarbijad on hakanud huvituma, milline seade vastab just nende vajadustele kõige paremini. Seadme energiamärgised, mis on 2014. aasta sügisest Euroopa Liidu määrusega kõikidele tootjatele kohustuslikud, on muutnud ka tooteinfo läbipaistvamaks ja võrreldavaks – energiamärgis annab tarbijale kõikide tolmuimejate kohta ühtsetel alustel võrreldava ja objektiivse informatsiooni,“ lisas Peetris.

Peetrise sõnul kehtestati energiamärgised ennekõike energiasäästu eesmärkidel ja see on ka saavutatud, kuid tarbijatele põhjustas uue regulatsiooni puhul enim muret see, et energiatarbimise vähenemise juures säiliks või paraneks ka masina koristustõhusus – just sellele ongi Electrolux tootearenduses rõhu pannud. „Möödunud aasta lõpus tõime Euroopas turule esimese AAAA-klassi tolmuimeja UltraOne Quattro, mille sooritus on kõikides kriteeriumites – tolmutagastus, müratase, koristustõhusus kõikidel pindadel ja energiatarbimine – hinnatud parima ehk A-klassi vääriliseks,“ lisas Peetris. Sõltumatu uuringufirma GfK värske statistika kohaselt (periood: oktoober 2014 – jaanuar 2015) pakub Electrolux Eestis kõikide hinnaklasside lõikes kõige laiemat valikut kõrgeima koristusklassiga tolmuimejaid nii vaipkattega kui ka kõvadel pindadel.

„Kuna tarbijate jaoks on ühtemoodi oluline nii kvaliteet kui ka valikuvõimalus, siis usun, et Electroluxi müügiedu võtmeks konkurentide ees on olnud lai tolmuimejate valik kõrgetes koristusklassides, mis tagavad ülipõhjaliku puhastuse,“ lisas Peetris. Electroluxi turuosa Balti riikides, Soomes ja Rootsis on GfK 2014. aasta turuülevaate kohaselt ligi 50%.

Seoses Euroopa Liidu eesmärgiga vähendada üldist energiatarbimist aastaks 2020 viiendiku võrra, rakendus 1. septembrist 2014 energiadirektiiv, mille järgi peavad tootjad järk-järgult vähendama tolmuimejate energiatarbimist ning on kohustatud seadmetele lisama energiamärgise, mis annab täpse informatsiooni tolmuimeja koristustõhususe kohta vaipkattel ja kõval pinnal, mürataseme, tolmutagastuse ja energiatõhususe kohta.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias