Erik Orgu paljastab: levinud toidud, mis tekitavad sõltuvust

 (68)
Personaaltreener Erik Orgu
Foto: Sven Arbet, Ekspress Meedia

Räägin täna millestki, mis pole kuigi palju kajastust leidnud. See on see tarbimisühiskonnas üha kasvav probleem - toidusõltuvus. Toidusõltuvus hiilib meile toidu kerge kättesaadavuse ja turunduslike ahvatluste tõttu ligi nii, et sa ei pruugi arugi saada enne, kui juba murega kimpus oled.

Võrreldes sõltuvusuuringutega alkoholi ja narkootikumide vallast pole toiduteemal veel nii palju uurimismaterjali kogunenud, kuid midagi siiski juba on.

Ühes aastataguses uuringus, mis ilmus teadusajakirjas "Neuroteadus ja bioloogiline käitumine" (Neuroscience & Biobehavioral) kirjeldati, et kuigi toit ei tekita sõltuvust sellisel viisil, et aju seda kokaiinisarnasena võtaks, tekitab toit siiski käitumuslikke muutusi.

Toidusõltuvuse küüsis olles tekivad samasugused mehhanismid nagu inimesel, kel on mängusõltuvus.

Toidusõltuvuse küüsis olles tekivad samasugused mehhanismid nagu inimesel, kel on mängusõltuvus.
Erik Orgu

Söömine kui tegevus võib muutuda sõltuvuslikuks käitumiseks.

Selles teadustöös öeldakse, et kui inimesel on vähegi potentsiaali langeda sõltuvuste küüsi ning kappides on palju näksimiskõlbulikku kraami, läheb see harjumuspäraste tegevuste kõrvale nii muuseas ka käiku. Näiteks telerit vaadates.

Seotud lood:

Teine uurimustöö ütleb, et mõned toidud on rohkem nakatavamad kui teised. Ja seda tead sa isegi, et jäätis või krõpsupakk võib suhkru või intensiivse maitse tõttu olla palju suuremaks ihalusobjektiks kui näiteks taldrikutäis aurutatud köögivilju.

Täpselt nii ongi. Inimesed ei vaevle kõikide toitude sõltuvuse küüsis.

Himu võib sõltlastel tekkida just suure suhkrusisalduse ja kõrge rasvasisaldusega töödeldud toitude järele.

Teadusajakiri PLOS One avaldas teadustöö, milles leiti, et šokolaad, pitsa ja friikartulidon kolm toitu, millel on selgelt sõltuvust tekitavad omadused.

Kontrollküsimus iseendale
Kas viimane kord, kui avasin šokolaadi, tellisin pitsa või friikartuleid, olin ma suuteline pakist sööma näiteks vaid ühe tüki?

Sõltuvuse käes vaevlev inimene võib endale esitada ühe kontrollküsimuse - kas viimane kord, kui avasin šokolaadi, tellisin pitsa või friikartuleid, olin ma suuteline pakist sööma näiteks vaid ühe tüki? Kellel sellega probleeme on, siis tõenäoliselt on toiduihalus võtnud võimu ja sa ei ole oma valikutes tegelikult vaba.

Kuid sel polegi suurt vahet, kas toidusõltuvus on teaduslikult tõestatav või mitte - oluline on enesele teadvustada, mida, kui palju ja mis ajal me endale sisse sööme.Mõnele inimesele võib sellise pidurdamatu söömise nimetamine sõltuvuseks isegi abistav olla, et oma intuitiivsesse toitumisse tõsisemalt suhtuma hakata. Mistahes sõltuvuse tunnistamine peaks aitama selle probleemiga lihtsamini tegeleda.

Oma praktika käigus näen, et inimesed on kõige sagedamini hädas magusasõltuvuse- ja isudega, sest harvad pole ka juhtumid, kui poest naastes süüakse autos ära tahvel šokolaadi või teleka ees liiter jäätist. Hästi tasakaalustatud toitumiskava vabastab sõltuvusest - isegi sinnamaani, et igasugune magus jätab külmaks või tundub maitstes kõrvetavalt magus.

Suhkrusõltuvuse seljatamiseks peaks arvestama 3-4 päeva, mil isud on tugevad ja samal ajal jälgima täpselt toitumiskava, et näiteks üleliigse koguse puuviljade tarbimisega endale olukorda raskemaks ei teeks.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias