Erik Orgu põhjalik juhend: kuidas on kõige tervislikum tualetipotil istuda?

 (124)
Erik Orgu põhjalik juhend: kuidas on kõige tervislikum tualetipotil istuda?
Foto: Scanpix

Kuidas istuda potil? See on üks kõige piinlikum teema, mida lahata, aga pole midagi parata. Teadlased väidavad, et lääne maailmas istutakse potil valesti kui kakatakse. Istumise asemel peaks hoopis kükitama, kirjutab personaaltreener ja toitumisnõustaja Erik Orgu.

Kui sul on probleem väljaheitega, võib sellest tekkida mitmeid tervise probleeme, kõhukinnisusest kuni bakterinfektsioonideni.

Kui potil sirge seljaga istuda, siis enamus inimestel võtab väljaheite väljutamine kauem aega ja protsess on ka raskem. See võib ka olla hemoroidide tekke põhjustajaks ning kutsuda esile ka mitmeid seedeprobleeme.

1,2 miljardit inimest, kes käivad hädal kükitades, pole kokku puutunud nende moodsa lääne maailma probleemidega. Lääne maailma inimesed istuvad jätkuvalt sirge seljaga potil ja punnitavad kõigest väest, kuni toimingu võib lõppenuks tunnistada.

Kükitades on see kõik aga palju lihtsam. Seda põhjusel, et sulgurmehanism ei avane täielikult, kui istume sirge seljaga. Kui istume või seisame, siis on see mehhanism lukustunud. See on justkui evolutsiooniline ennetussüsteem, et ei juhtuks õnnetusi.

Minu soovitus ei tähenda seda, et peaksid proovima potil kükitamist praktiseerida. Piisab, kui paned jalad väikese aluse/tooli peale ja kallutad kergelt ette. Ette kallutamise nurk on individuaalne, pead seda katsetama ja tunetama. Selle asendi headust kinnitavad ka mitmed uuringud.

Vaata ka videot, mis annab selgema ja lõbusama ülevaate sellest teemast.

Toidulisandid, mida võib kõhukinnisuse puhul kasutada

Magneesiumil on kõhtu lahtistav mõju , sest see tõmbab vett väljaheitesse, muutes selle pehmemaks ja kergemini väljutatavaks. Samuti lõdvestab see lihaseid ja pinget sooleseinas, mis võib põhjustada kõhukinnisust.

Psüllium on looduslik todulisand, mis suurendab väljaheite massi ja sellel on kõhtu lahtistav mõju. Kindlasti juua palju vett, kui võtad seda toidulisandit, kuna see võib ummistada soolestiku ja põhjustada kõhukinnisust.

Kolm probleemi, mis võivad sind kimbutada, kui jätkad potil istumist

1. Kõhukinnisus

Me ei saa iga päev ja iga toidukorraga piisavalt kiudaineid, sama kehtib ka vee kohta. Selle tulemusena kogeme me aeg-ajalt ebamugavust, kui peame kakama. Lisaks sellele, et väljaheide on ebakvaliteetne, on ka potil istumise asend vale, mis teeb kogu protsessi veel raskemaks. Seda olukorda nimetatakse kõhukinnisuseks ja see on alles probleemide algus!

2. Hemorroidid

Väljaheite väljutamine läbi tugeva pingutuse võib põhjustada hemorroide, mis on päraku laienenud veenid ehk pärakuveenikomud. Järgmisega võrreldes pole ka hemaorroidid kõige hullem probleem.

3. Jämesoole haigused

Paljud uuringud näitavad, et kui jämesool ei puhastu täielikult, siis sinna kuhjunud jääkained võivad põhjustada jämesoole haiguseid.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias