Ettevõtlusekspert selgitab: milliste igapäevaste toodete ja teenustega eestlasi lüpstakse? Mis on Eestis kõvasti kallim kui välismaal?

 (141)
Eurod
EurodFoto: Madis Veltman

Ettevõtluskõrgkooli Mainor õppejõu Elari Tamme sõnul on Eestis palju valdkondi, kus konkurents ei toimi, kaubad on kallimad kui Euroopa rikkaimateski riikides ning oma roll on selles ka riigil. Õppejõud soovitab, kui vähegi võimalik, mitte laiskusest üle maksta ning hääletada jalgadega.

Elari Tamme sõnul on üldteada ja ka Eurostati poolt kinnitatud fakt, et Eestis on Euroopa Liidu keskmisest hinnatasemest kallimad riidekaubad, aga selliseid valdkondi on tegelikult palju rohkem.

“Eestis on väga kallid ka näiteks spordiklubid, kus keskmine kuutasu on 50-60 eurot, kui sama teenuse saab näiteks Euroopa ühes rikkamas riigis Luksemburgis 25 euro eest. Itaalias saab auto rentida kümne euro eest päevas, meil on see kolm korda kallim,” tõi Tamm näiteid.

“Eesti tahaks olla mereriik, aga kuna sadamaid on vähe, siis maksab paadikoht siin 2-3 korda rohkem, kui Soomes. Selgelt konkurents ei toimi ning hinnad on kunstlikult kõrged,” lisas Tamm.

Elari Tamme sõnul on kõrgete hindade üks komponent ka pankade teenustasud. “Eestis on väikelaen eratarbijale ligi kolm korda kallim kui Euroopa Liidus keskmiselt, ettevõtjad peavad aga maksma nii laenude kui ka näiteks pangaterminalide kuludeks väga suuri summasid,” ütles Tamm ning lisas, et ka selle peamine põhjus on vähene konkurents.

“Oma osa üle vindi keeratud hindades on ka riigil. Eestis on nii alkohol kui kütus näiteks jällegi kallimad kui Luksemburgis. Esimene ei mõjuta oluliselt teiste kaupade hindasid, aga on lihtsalt jabur. Küll aga on kõrgel kütuseaktsiisil väga suur mõju teiste kaupade sisendhindadele,” lisas Tamm.

“Peamine põhjus, miks eestlasi pügatakse, on vähene konkurents. Turul domineerivad suurfirmad võtavad nii palju, kui saavad. Tarbijad saavad selle vastu võidelda jalgadega valides. Ja loomulikult on sellistes sektorites ka head võimalused ise ettevõtlusega alustamiseks,” ütles Ettevõtluskõrgkooli Mainor õppejõud.

Saada vihje, foto või video!
Saada vihje
Jälgi meid sotsiaalmeedias